Egy nagy, halott műhold fog visszazuhanni a Földre a hónapban
Február közepén várható az európai ERS-2 halott műhold ellenőrizetlen visszahullása. Az 2500 kilós űreszköz nagy valószínűséggel valahol az óceánban fog landolni.
Egy halott európai műhold még ebben a hónapban vissza fog zuhanni a Földre, egy tüzes halálugrást követően. Az esést kezelői gondosan figyelemmel fognak kísérni, írja a Live Science.
Az érkező űreszköz az Európai Űrügynökség (ESA) European Remote Sensing 2 (ERS-2) műholdja, amely 1995 áprilisában állt Föld körüli pályára, és 2011 szeptemberében fejezte be megfigyelési feladatait.
Hogyan állt le a mára halott műhold?
Az ESA már az ERS-2 elsődleges küldetésének befejezése előtt megkezdte a felkészülést az ERS-2 leállítására, 2011 júliusában és augusztusában 66 hajtómű-égetést hajtott végre. Ezek a manőverek „elhasználták a műhold maradék üzemanyagát, és az átlagos keringési magasságát 785 km-ről körülbelül 573 km-re csökkentették, hogy jelentősen csökkentsék a más műholdakkal vagy űrszeméttel való ütközés kockázatát, és biztosítsák, hogy a műhold pályája elég gyorsan csökkenjen ahhoz, hogy a következő 15 évben újra beléphessen a Föld légkörébe” – írták az ESA tisztviselői a közelgő visszatérésről szóló GYIK-ben.
A GYIK szerint az ERS-2 az Európa által valaha kifejlesztett és felbocsátott legfejlettebb földmegfigyelő űreszköz volt. A felbocsátás idején 2516 kilogramm volt a súlya. Most üzemanyag nélkül ez körülbelül 2 294 kg. Ez elég nagy, de az ERS-2 messze nem számít űrszemétnek; hasonló tömegű objektumok átlagosan hetente vagy kéthetente lépnek be újra a Föld légkörébe, írták az ESA tisztviselői.
A közelmúltban pedig sokkal nagyobb objektumok is visszazuhantak a Földre. A kínai Long March 5B rakéta 23 tonnás magja például körülbelül egy héttel minden felszállás után kontrollálatlanul zuhan le, ami a NASA tisztviselőinek és az űrkutatási közösség más tagjainak haragját is kiváltotta.
Az elmúlt három évben háromszor fordult elő ilyen drámai visszatérés. A Long March 5B rakéták 2021 áprilisában, 2022 júliusában és 2022 októberében emelték fel a kínai Tiangong űrállomás három modulját.
Hogyan érkezik az ERS-2?
Az ERS-2 zuhanása sokkal hosszabb ideig tartott: az elmúlt 13 év alatt bontakozott ki. De a műhold most már elég alacsonyan van ahhoz, hogy a légköri légellenállás viszonylag gyorsan lehúzza, és a folyamat csak felgyorsul az elkövetkező napokban. Ez a zuhanás ellenőrizetlen; az ERS-2 kifogyott az üzemanyagból, ezért nem tud több hajtómű-égetést végrehajtani.
Túl korai lenne megjósolni, hol és mikor fog az ERS-2 a Föld légkörébe érni. De jó esély van rá, hogy az óceán fölött fog visszatérni, mivel bolygónk felszínének mintegy 70%-át víz borítja.
A GYIK szerint a műhold szét fog esni, amikor körülbelül 80 km magasságba ér. A keletkező darabok nagy része aztán elég a légkörben. Nem kell túlságosan aggódni azok miatt, amelyek lejutnak a felszínre, mert az ESA szerint nem tartalmaznak majd mérgező vagy radioaktív anyagokat.
És nagyon-nagyon szerencsétlennek kell lenned, hogy eltaláljon valamelyik – vagy bármilyen űrszemét, ha már itt tartunk.
„Az űrszemét által okozott emberi sérülés éves kockázata nem éri el az 1:100 milliárdot” – írják az ESA tisztviselői a GYIK-ben. Ez nagyjából 65 000-szer kisebb, mint a villámcsapás kockázata. Az ESA az elkövetkező napokban folyamatosan tájékoztatni fog az ERS-2 drámai visszatéréséről a Földre.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény