Ősi megalitikus főteret tártak fel Peruban
A Wyomingi Egyetem (University of Wyoming, UW) régészei egy megalitikus plázát (főteret) tártak fel az észak-perui Cajamarca-völgyben.
A kutatók szerint a tér körülbelül 4750 évvel ezelőttről származik, és az egyik legkorábbi példa a kör alakú közösségitér-építésre az Andok-hegység mentén Dél-Amerikában, számol be a Heritage Daily.
A maradványokat a Callacpuma régészeti lelőhelyen találták. A felfedezés két koncentrikus falból áll, amelyeket nagy, függőlegesen elhelyezett megalitikus kövek alkotnak. Az építmény formája és mérete, valamint a lakóhelyre utaló háztartási tárgyak hiánya arra utal, hogy a hely valószínűleg szertartási célt szolgált.
“A Monumental Stone Plaza at 4750 BP in the Cajamarca Valley of Peru” címmel jelent meg egy tanulmány az új felfedezésről a Science Advances című szakfolyóiratban, miszerint az ősi, Andok-hegységben kivitelezett építkezésnek ez a módszere teljesen új a régészek számára.
A szénizotópos kormeghatározás szerint a lelőhely mintegy 4750 évvel ezelőttről, a késő pre-kerámia korszakból származik. “Ez az építmény nagyjából 100 évvel az egyiptomi Nagy Piramisok előtt épült, körülbelül egy időben a Stonehenge-dzsel” – mondta Jason Toohey, a Wyomingi Egyetem docense.
A lelőhelyet, legalábbis időszakosan, továbbra is rituális helyszínként használták a későbbi korokban (ezt a kerámia lerakódások bizonyítják).
Szakemberek szerint a callacpumai kör alakú tér a monumentális és megalitikus építészet legkorábbi dokumentált példája a Cajamarca-völgyben, és a legkorábbiak között van az ókori Peruban.
“Valószínűleg a Cajamarca-völgynek ezen a részén élő legelső emberek gyülekezőhelye és szertartási helye volt” – tette hozzá Toohey. “Ezek az emberek elsősorban vadászó-gyűjtögető életmódot folytattak, és valószínűleg csak nem sokkal azelőtt kezdtek el növénytermesztéssel és állatok háziasításával foglalkozni.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tudós szerint már 50 éve találtunk életet a Marson – és rögtön meg is semmisítettük
Ilyen volt az ókori gyógyítás – a spiritualitás, a természet és a tudomány keveréke
Megmutatjuk, kik voltak a legkiválóbb magyar csillagászok a történelem során
3600 éves sajtot találtak a régészek egy sírban
Az étrended formálja az agyad: hogyan hatnak az ételek a fejlődésére?
Szenzáció: a NASA 470 millió km távolságból fogott be jeleket