Így válnak enyészetté a magyar műemlékek: leomlott a solymosvári várrom egyik fala Romániában – fotók
Leomlott a solymosvári várrom egyik megmaradt fala a partiumi Arad megyében. A helyi és megyei hatóságok egymást okolják a műemlék épület elhanyagolt állapotáért.
A közigazgatásilag Lippa (Lipova) városához tartozó Solymosvár (Soimos) váránál bekövetkezett falomlásról Ionel Bulbuc, az Arad megyei önkormányzat alelnöke számolt be Facebook-oldalán. A Solymos váraként ismert műemlék épület a térség legjelentősebb középkori erődítménye.
A kisebbik román kormánypárt, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) politikusa bejegyzésében Lippa önkormányzatának szociáldemokrata párti (PSD) vezetését okolta a műemlék épület elhanyagolt állapotáért, és kampánytémává tette annak sorsát. Mint írta, az erődítmény jelenlegi tulajdonosa, a PSD-s vezetésű városi önkormányzat jobban tette volna, ha a megyei közgyűlésre hagyja a vár maradványait.
Florin Pera, Lippa polgármestere az Agerpres román hírügynökségnek nyilatkozva emlékeztetett: a várrom egy évtizedig volt az Arad megyei önkormányzat kezelésében, épp azzal a céllal, hogy felújítsák, de ez nem történt meg.
A lippai önkormányzat 2020 szeptemberében vette át, hogy uniós támogatásra pályázzon a felújításához. A jelenlegi finanszírozási programok azonban nem teszik lehetővé akkora összeg lehívását, amekkorára szükség lenne – mondta. A várat 80 százalékban kellene újjáépíteni, ami becslései szerint 40 millió euróba kerülne – tette hozzá. Mint közölte, a felújításnak az egykori trónterem helyreállítása, kiállítóterek és konferenciatermek kialakítása is része lenne.
Képeink a még jobb állapotában lévő solymosvári várromról:
Elmondta, megpróbálják felvetetni az országos örökségvédelmi intézet sürgősségi listájára a várromot, azt remélve, hogy így több esély lesz a felújítására.
A polgármester arra intette a turistákat, hogy ne közelítsék meg túlságosan a várat, mert balesetveszélyes. Hamarosan táblákat is kihelyeznek, melyek figyelmeztetnek az omlásveszélyre – mondta.
Végre elkezdtek intézkedni, de a megmentés még várat magára
Ionel Bulbuc, az Arad megyei önkormányzat alelnöke kedden délután közösségi oldalán arról is beszámolt, hogy a nap folyamán egyeztetéseket folytatott Bukarestben Raluca Turcan művelődési miniszterrel és Oana Zahariával, az országos örökségvédelmi intézet igazgatójával Solymos váráról. Mint írta, a bukaresti politikusok arról biztosították, hogy a várrom felkerül arra az örökségvédelmi intézet által összeállított listára, melyen a sürgős beavatkozást igénylő, ezért finanszírozásra javasolt műemlékek vannak.
Erre a listára való felvételt említette célként az Agerpresnek nyilatkozva Florin Pera polgármester is.
“Bár ezt a megbeszélést a lippai polgármesternek kellett volna lefolytatnia Bukarestben, ha érdekelte volna a dolog, megtettük mi a megyei önkormányzattól helyette” – írta Bulbuc. Az alelnök megköszönte a szaktárca támogatását, és meghívta a PNL-s minisztert és intézményvezetőt Aradra, hogy a felújítási projektek ismeretében tárgyaljanak a témáról.
Az Arad megyei közgyűlés kedden közleményt is kiadott a témában, melyben azzal indokolta az egy évtizedig a megye kezelésébe tartozó műemlék felújításának az elmaradását, hogy a lippai önkormányzat nem adta ki időben a pályázat elkészítéséhez szükséges különböző iratokat – írta az Agerpres.
Solymosvári vár története
Solymos vára Lippa közelében található, a Maros jobb partján, a partiumi térség egyik legjelentősebb középkori erődítménye. Pál szörényi bán építtette a tatárjárás után, első említése 1278-ból való. Rövid ideig királyi vár volt, majd Hunyadi János, a Bánffy család, később Corvin János birtokában állt. Ahogy megírtuk korábban, Dózsa György vezette keresztesek egyik legnagyobb haditettének Solymos várának elfoglalása számított, de a várfoglalások mögött nem ostromok, hanem egyéb trükkök álltak, részletek itt.
A XVI. században Izabella magyar királyné lakott benne. 1788-ban ürítették ki hivatalosan.
A vár hegyen áll, legkorábbi része a belső vár és öregtorony. A leírások szerint a várudvar északi részén állt az Izabella királyné idejéből való reneszánsz palota, a déli oldalon volt a lovagterem és a várkápolna.
Ahogy korábban írtuk, szétverik a Citadellát. Íme a megsemmisült műemlékértelmezés, kihasznált nemzeti frusztráció, részletek itt
És ez is érdekes lehet: Csővár az összedőlés határán: számtalan várromunk semmisülhet meg pillanatokon belül!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt