A csillagászok ráleltek a Világegyetem legpokolibb helyére, ahonnan semmi sem szökhet el és minden megsemmisül. Szörnyű állapotok uralkodnak ott és nem valószínű, hogy valaha is a közelébe fogunk jutni, hogy láthassuk.
Az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) kutatói szerint a legrosszabb hely, amivel találkozhatunk a Világyezemben ez a hatalmas fekete lyukkal rendelkező kvazár, amely mindent magába szív a közelben, írja a LadBible. Szerencsére nincs túl közel: 12 millió fényév választ el minket tőle. Bár minden viszonylagos. Az Univerzum szélessége nagjából 70-90 milliárd fényév, ha így vesszük, meglehetősen közel vagyunk egymáshoz, ha a Világegyetem roppant távolságait vesszük.
Több ez mint a J0529-4351 névre hallgató fekete lyuk. Ez ugyanis egy kvazár, azaz egy néhány fényév átmérőjű korong, aminek a közepén egy hatalmas fekete lyuk található. Vannak ezzel kapcsolatban adatok is. A kvazár minden földi év szinte minden napján elnyel egy csillagot. A közepén található fekete lyuk 17 milliárdszor nagyobb mint a mi Napunk. Lehet, hogy ez a Világegyetem legfényesebbje, nagyjából a mi Napunknál 500 billiószor fényesebb.
Christian Wolf, az Ausztrál Nemzeti Egyetem professzora szerint ez a kvazár lehet a Világegyetem legdurvább helye. Szerinte nagyon gyorsan nő és rengeteg fényt, valamint hőt bocsát ki.
Ez lehet a legpokolibb hely
A Newsweek-nek adott interjújában az ausztrál tudós kifejtette, hogy a fekete lyukat körülvevő korong belsejében több tízezer fok lehet, de a küső részeken is több ezer lehet a hőmérséklet. “Valószínűleg megtaláltuk a legpokolibb helyet a Világegyetemben”, tette hozzá.
Az egyik európai obszervatórium egyébként már 1980-ban látta, de azt hitték, hogy egy csillag. Csak tavaly sorolták a kvazárok közé. Az átsorolást az ausztrál és chilei távcsövek eredményeire alapozták.
A tudósok furcsállják, hogy mindeddig ismeretlen maradhatott, hisz ennél sokkal kevésbé fényes fekete lyukakról sokkal többet tudunk, mint a legfényesebbről, egyben legpokolibbról.
Azt is hozzátette, hogy a fiatal Világegyetemben az anyag káosz-szerűen mozgott össze-vissza, rengeteg csapódott be fekete lyukakba. Ma már az anyag nagy része rendezett, megfelelő távolságra mozgó csillagokba rendeződött, amelyek ritkán csapódnak fekete lyukakba.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon