106 éve elsüllyedt világháborús romboló harangja került elő az óceánból
1917. december 6-án délután a USS Jacob Jones Nagy-Britannia partjainál hajózott, amikor egy német tengeralattjáróról torpedót lőttek ki rá. A romboló mindössze nyolc perc alatt elsüllyedt és 64 amerikai tengerész halt meg a támadásban. Most, 106 évvel később, víz alatti régészek felmérték a történelmi első világháborús roncsot, és megtalálták a hajó harangját.
A tisztítás és restaurálás után a 80 kilós rézharangot a washingtoni National Museum of the U.S. Navy-ben állítják ki, ahol “emléket állít azoknak a tengerészeknek, akik a végső áldozatot hozták az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság védelmében” – áll Sam J. Cox nyugalmazott ellentengernagy, a Naval History and Heritage Command igazgatója közleményében.
Első világháborús hajó 100 évig az óceán mélyén
Miután több mint egy évszázadon át az Atlanti-óceán fenekén hevert, a hajóroncsot 2022 augusztusában fedezték fel. Azóta az amerikai és brit katonai vezetők megpróbálják dokumentálni a helyszínt, hosszú távú céljuk a roncs megőrzése és védelme.
Az amerikai haditengerészet a hajóroncsokat érintetlenül hagyja. Miután azonban a 2022-es felfedezés nagy érdeklődést váltott ki, a katonai tisztviselők aggódni kezdtek, hogy valaki megpróbálja ellopni a hajó harangját, írja a Smithsonian Magazine.
“A harang ott feküdt kint, és egyfajta “vigyél el” bélyegző volt ráütve” – jegyezte meg humorosan Cox a Washington Postnak. “Szinte minden Nagy-Britannia környékén lévő első és második világháborús roncsról elvettek bármi értékeset”.
A nemrégiben végrehajtott felmérés és mentés során a brit védelmi minisztérium mentési és tengeri műveleti egységének munkatársai egy távirányítású járművel készítettek fényképeket és videókat a hajóról. Egy amerikai zászlót és egy koszorút is elhelyeztek a helyszínen, hogy tisztelegjenek az elhunyt férfiak előtt.
A hajó számára rövid ideig tartott a háború
A Jacob Jones elleni támadás mindössze nyolc hónappal az Egyesült Államok első világháborúba belépése után történt. A hajó egy csapatokat és utánpótlást szállító konvojt kísért Franciaország és Dél-Írország között. Több mint 100 ember volt a fedélzeten, köztük 7 tiszt – derül ki David W. Bagley, az amerikai haditengerészet parancsnokhelyettese által készített jelentésből.
A Jacob Jones fedélzetén tartózkodó legénység akkor látta meg a torpedót, amikor az körülbelül 1000 méterre volt tőle. A hajó jobb oldalába csapódott be, körülbelül három egy méterrel a vízvonal alatt. Az amerikai haditengerészet szerint a hajó lett az első amerikai romboló, amely ellenséges tűzben veszett oda.
A torpedó az U-53 német tengeralattjáróról érkezett. A támadás után a tengeralattjáró parancsnoka, Hans Rose rádión értesítette a legközelebbi amerikai támaszpontot, és megosztotta a Jacob Jones túlélőinek tartózkodási helyét. Ezt követően egy órát kért, hogy tengeralattjáróját kivihesse a térségből.
A Camellia és a Catalina brit vonalhajó válaszolt. December 6-án éjszaka és december 7-én a kora reggeli órákban a két hajó legénysége túlélőket húzott ki a vízből.
A Jacob Jones fedélzeti tisztje, Stanton F. Kalk irányította a mentési erőfeszítéseket. Miután azonban segített az embereknek kijutni a vízből és beszállni a mentőcsónakokba, végül belehalt a kihűlésbe. Áldozatvállalásáért posztumusz a Navy Distinguished Service Medal kitüntetéssel ismerték el.
Bagley beszámolója szerint aznap este sokan mások is hősiesen helytálltak, köztük egy férfi, aki levette a saját ruháját, hogy a többi reszkető tengerésznek adja, akik a mentésre vártak.
“A tisztek és az emberek viselkedése a kivételesen nehéz körülmények között a legnagyobb dicséretet érdemli” – írta Bagley.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm