Ez a 240 millió éves fosszília pont olyan, mint egy ‘kínai sárkány’
Egy 240 millió éves tengeri hüllő maradványai kísértetiesen hasonlítanak egy mitikus kínai sárkányra. A Dinocephalosaurus orientalis néven ismert, 5 méter hosszú fenevad a triász időszakban Kína délnyugati részén élt, és most először rakták össze paleontológusok.
Bár a fajt először 2003-ban azonosították, megjelenése a hiányos maradványok miatt bizonytalan volt. Azóta azonban a teljesebb maradványok lehetővé tették a tudósok számára, hogy összerakjanak egy példányt, amely teljes pompájában mutatja meg a teremtményt.
A rekonstruált egyed hét példányon alapul. Ezek között öt újonnan felfedezett maradványt találunk, amelyek közül az egyik teljesen tagolt. Mindegyikre Kujcsou tartományban bukkantak, Dél-Kína egy olyan részén, ahol nem ismeretlenek a hihetetlen paleontológiai felfedezések.
A számos példány összeillesztésével a csapat kimutatta, hogy a D. orientalisnak a korábban becsültnél lényegesen hosszabb nyaka volt, ami az állatot elegáns, sárkányszerű megjelenéssel ruházta fel.
“Ez a felfedezés lehetővé teszi számunkra, hogy először lássuk teljes egészében ezt a hosszú nyakú állatot. Ez egy újabb példa a triász furcsa és csodálatos világára, amely azóta is ámulatba ejti a paleontológusokat” – nyilatkozta Dr. Nick Fraser, a National Museums Scotland természettudományi igazgatója.
“Biztosak vagyunk benne, hogy a hosszú és kígyószerű, mitikus kínai sárkányra emlékeztető, feltűnő megjelenése miatt világszerte megragadja majd az embereket” – magyarázta Dr. Fraser.
A nemzetközi projekt során több mint 10 éven át tanulmányozták a kövületeket a pekingi Gerinces Őslénytani és Paleoantropológiai Intézetben.
Uszonyai is mutatják, hogy ez az őskori faj jól alkalmazkodott az óceáni élethez. A kutatók ráadásul egyes példányok gyomrában halcsontokat fedeztek fel, ami egyértelmű képet ad étrendjükről. Vízi életmódjuk és vaskos nyakuk ellenére a kutatók kifejtik, hogy a “kínai sárkány” nem állt szoros rokonságban a pleziosauruszokkal, amelyek mintegy 40 millió évvel később alakultak ki.
Az elmúlt években Kínában aranyláz módjára zajlott a fosszíliák felkutatása, amely fontos áttöréseket hozott a paleontológiában. Az egyik viszonylag friss felfedezés során kínai tudósok egy megkövesedett tojást találtak, amely a valaha talált legteljesebb dinoszaurusz embriót tartalmazta.
“Ez a figyelemre méltó tengeri hüllő egy újabb példa a Kínában folyamatosan felfedezett lenyűgöző fosszíliákra” – tette hozzá Robert Ellam professzor Edinburgh-i Királyi Társaság tagja.
Az új tanulmány az Earth and Environmental Science: Transactions of the Royal Society of Edinburgh című folyóiratban jelent meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?