A hatalmas ősi galaxis ellentmond a csillagászat jelenlegi modelljének
A James Webb teleszkóp felfedezte egy, a Tejútrendszerünknél nagyobb ősi galaxis jelenlétét, ami a kozmológia felforgatásával fenyeget.
A csillagászok szerint az első galaxisok sötét anyag körül alakultak ki, írja a Live Science. Egy újonnan felfedezett, nagyjából 13 milliárd évvel ezelőttről származó galaxis azonban azelőtt jelent meg, hogy ennek a folyamatnak meg kellett volna történnie.
A James Webb űrteleszkóp (JWST) egy olyan galaxist talált a korai univerzumban, amely olyan nagy tömegű, hogy nem is kellene léteznie. A tanulmány szerzői szerint ez jelentős kihívást jelent a kozmológia standard modellje számára.
A ZF-UDS-7329 nevű galaxis több csillagot tartalmaz, mint a Tejútrendszer. Ez önmagában nem rendkívüli. Csakhogy ez a galaxis az univerzum 13,8 milliárd éves élettartamának mindössze első 800 millió évében alakult ki. Ez azt jelenti, hogy a sötét anyag nem táplálta a kialakulásukat, ellentétben azzal, amit a galaxisképződés standard modellje sugall.
Hogy ez hogyan történhetett, nem világos. De a JWST korábban már más, megmagyarázhatatlanul nagy tömegű galaxisokat is talált a korai univerzumban.
Lehet, hogy a jelenlegi modell egyáltalán nem helytálló?
„A világegyetem ilyen korai szakaszában lévő, rendkívül masszív galaxisok jelentős kihívások elé állítják a kozmológia standard modelljét” – mondta Claudia Lagos, a tanulmány társszerzője, a Nemzetközi Rádiócsillagászati Kutatóközpont csillagászprofesszora egy közleményben. A masszív sötét anyag struktúráknak, amelyek – elvileg – a korai galaxisok összetartásához szükséges összetevők, még nem volt idejük kialakulni az univerzum ilyen korai szakaszában.
A fény meghatározott sebességgel halad az űr vákuumában, így minél mélyebbre nézünk az univerzumban, annál távolabbi fényt fogunk el, és annál messzebbre látunk vissza az időben. Ez tette lehetővé a kutatók számára, hogy a JWST segítségével kiszúrják a ZF-UDS-7329-et, amely nagyjából 11,5 milliárd évvel a múltban van. Az érkező fény spektrumát vizsgálva megállapították, hogy a kibocsátó csillagok nagyjából 13 milliárd éve születtek.
Hogyan fejlődött ki a mai világegyetem?
A csillagászok nem tudják biztosan, hogy a legelső csillaggömbök mikor kezdtek a ma látható galaxisokká összeállni. Korábbi becsléseik szerint a folyamat lassan, az ősrobbanás utáni első néhány százmillió évben kezdődött.
A jelenlegi elméletek szerint a sötét anyag halói gázzal egyesülve alakították ki a galaxisok első csíráit. A világegyetem életének első 1-2 milliárd éve után a korai protogalaxisok aztán serdülőkorba léptek, és törpegalaxisokká alakultak. Ezután elkezdték felfalni egymást, hogy olyan galaxisokká nőjenek, mint a miénk.
Az új ősi galaxis felfedezése azonban megcáfolta ezt a nézetet.
A galaxis nem csupán kikristályosodott anélkül, hogy elegendő sötét anyag gyűlt volna össze a magvetéshez, hanem nem sokkal a csillagkeletkezés után hirtelen nyugalmi állapotba is került. Megszűnt a csillagkeletkezés.
„Ez feszegeti a galaxisok kialakulásának és fejlődésének jelenlegi megértésének határait” – mondta a tanulmány társszerzője, Themiya Nanayakkara, az ausztráliai Swinburne Műszaki Egyetem csillagásza a közleményben. „A kulcskérdés most az, hogy hogyan alakulnak ki ilyen gyorsan nagyon korán az univerzumban, és milyen rejtélyes mechanizmusok vezetnek ahhoz, hogy hirtelen megállítják a csillagképződésüket, amikor a világegyetem többi része folytatja.”
A kutatók következő lépései közé tartozik, hogy további ilyen galaxisok után kutassanak. Ha találnak egyet is, az komolyan ellentmondhat a galaxisok kialakulásának korábbi elképzeléseinek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon