Megkezdődött az orosz-ukrán háború harmadik éve
Ukrajna területének 18 százaléka jelenleg orosz megszállás alatt áll. Több mint 6,4 millió ukrán menekült hagyta el az országot.
Az ukrajnai háború immár harmadik éve tart. Mekkorák a polgári és katonai veszteségek? Hány ukrán menekült van? Az Euronews megválaszolta ezeket a kérdéseket.
Patthelyzet
A közel 1000 kilométeres frontvonal az elmúlt hónapokban nem sokat változott. Neil Melvin, a Royal United Services Institute nemzetközi biztonsági tanulmányokért felelős igazgatója szerint ez annak a jele, hogy a konfliktus “elakadt”.
“Valójában egy pozíció- és kimerítési háborúban vagyunk, amelyben mindkét fél megpróbálja kifárasztani egymást” – mondta Melvin. “Jelenleg egyik fél sem képes áttörésre”.
Siker a Fekete-tengernél
A szakértők egyetértenek abban, hogy a 2023 nyarán indított ukrán ellentámadás kudarcot vallott. Melvin úgy véli, hogy az offenzíva kezdetén kitűzött célokat – “jelentős áttörést” és “jelentős területfoglalás az oroszoktól” – az ukránok jelentős erőfeszítései és szövetségeseik támogatása ellenére sem sikerült elérni.
Ez a kudarc “hatalmas csapást mért az ukrán hadsereg moráljára és hitelességére” – erősíti meg Dickinson. A szárazföldi előrelépés hiányában Kijev számos sikert ért el a Fekete-tengeren. Az orosz tengeri erőkre mért ukrán csapások újra megnyitották a gabonafolyosót az ukrán export előtt.
Információs háború
Melvin szerint nehéz megbecsülni, hogy hány civil és katona sérült meg vagy halt meg az Ukrajnában két éve tartó, “államtitoknak” minősített háború alatt. Egy 2023 decemberében titkosítás alól feloldott amerikai hírszerzési jelentés 315 ezer sebesült vagy megölt katonát sorolt fel az orosz oldalon.
A New York Times 2023 augusztusában amerikai tisztviselők becslései alapján 70 ezer ukrán halálos áldozatot és 100-120 ezer sebesültet hozott nyilvánosságra. Az orosz veszteségek magasabbak voltak. A becslések szerint a háború kezdete és 2023 augusztusa között 120 ezer orosz katona halt meg, és 170-180 ezer sebesült meg.
Demográfiai válság
Éppen ezért mindkét fél megpróbálja újjáalakítani csapatait. Ukrajnában törvényjavaslatot terjesztettek elő, amely 27-ről 25 évre csökkentené a sorkötelezettségi korhatárt. Ez heves vitákat váltott ki a lakosság körében.
Az ukrán erőknek “pótolniuk kell a veszteségeiket, amelyek nagyon magasak voltak. Emellett lehetőséget kell adniuk a fronton lévőknek a rotációra, a pihenésre” – fejtette ki Dickinson. “Vannak emberek, akik már két éve harcolnak pihenő nélkül. Kimerültek.”
A fronton szolgáló katonák átlagéletkora jelenleg 43 év körül van. Kijev nehéz döntés előtt áll. Ha feltölti csapatait, azzal feláldozza a fiatalokat, akiktől a demográfiai jövője függ.
6,4 millió menekült
Több mint 10 millió ukrán kényszerült elhagyni otthonát azóta, hogy Oroszország megkezdte Ukrajna teljes körű megszállását. Közülük több mint 6,4 millióan külföldre menekültek. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) szerint így az ukrajnai menekültek száma összességében 5 százalékkal nőtt 2022 vége (5,7 millió) és 2023 vége között.
Ebből 6 millió ukrán talált menedéket európai országokban. A vezető befogadó országok Németország (1,1 millió), Lengyelország (957 ezer) és Csehország (376 ezer).
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van