A 80 évig ignorált smaragdzöld műtárgy igazából egy 500 éves ritkaság
Közel 500 évvel ezelőtt a Francisco Vázquez de Coronado spanyol felfedező által vezetett expedíció Új-Mexikó és Texas síkságain kereste “az arany mesebeli városát”, ahol az utókorra hagytak egy smaragdzöld műtárgyat.
Coronadót legalább 2000, Közép-Mexikó különböző népességeiből származó bennszülött szövetséges (“indios amigos”, vagyis “barátságos indiánok”) kísérte, akik kézzel készített szerszámokat és fegyvereket vittek magukkal, írja a yahoo.com. 1541-ben, körülbelül egy évvel az expedíció kezdete után a csoportot a texasi McLean közelében megállították. Ott az egyik bennszülött szövetséges elővette egyik szerszámát: egy obszidiánpengét.
Kettétört a smaragdzöld penge
Talán éppen egy bölényt vágott le, vagy valami hasonló munkát végzett, amikor a pengéje kettétört. A törött pengét eldobta, és a helyszínen maradt, derül ki a Journal of the North Texas Archeological Society című folyóiratban januárban megjelent új tanulmányból. 1930 és 1940 között egy tinédzser, aki a szülei mclean-i farmján dolgozott, megpillantott valami smaragdzöldet a talajon: a bennszülött pengéjének egy darabja.
Szerencsére a megtaláló, Lloyd Erwin érdeklődött a történelmi leletek iránt, és felismerte, hogy a törött, üvegszerű anyagból készült darab valószínűleg valamilyen szerszám vagy nyílhegy. Erwin az obszidiánleletet hozzáadta növekvő gyűjteményéhez, mintegy 30 hasonló darab mellé. A kutatók szerint a penge ismét feledésbe merült, évtizedekig nagyrészt figyelmen kívül hagyták.
De egy “véletlen találkozás” az Észak-Texasi Régészeti Társaság 2023. januári ülésén megváltoztatta ezt.
Itt bukkant rá Erwin gyűjteményére Matt Boulanger, a tanulmány egyik társszerzője. Erwin 1992-ben bekövetkezett halála után fiára és menyére hagyta a gyűjteményt. Májusban Erwin menye megmutatta Boulanger-nek a pengét tartalmazó keretet, aki “észrevette a zöldes árnyalatot, ahogy a keretet a nap megvilágította”.
“Rendkívül szokatlan” lelet
Boulanger megállapította, hogy a “prizmás penge” valójában egy “rendkívül szokatlan” lelet, és a tanulmány szerint “nagyon ritka” felfedezés a területen, hiszen az obszidián nem fordul elő természetes módon a környéken. Erwin menye, Charlene Erwin segítségével Boulanger elvégezte a lelet elemzését, és megállapította, hogy az mezoamerikai eredetű. Az obszidián a Pachuca-hegységből származik, amely McLeantől mintegy 1700 km-re délre és Mexikóvárostól nagyjából 100 km-re északkeletre fekszik.
A penge körülbelül 6,35 cm hosszú, 2 cm széles és 7,6 mm vastag, közölték a kutatók. “Jellegzetes színe és fénye” van, ami “smaragdzöld” és “szinte áttetsző” megjelenést kölcsönöz neki. A szakértők megállapították, hogy nagyon valószínű, hogy a penge a Coronado expedíciójához köthető.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ez a világ legveszélyesebb gyümölcse: teljesen ártalmatlannak tűnik, miközben halálos mérget rejt magában
Akár egy kisebb vagyonba is kerülhet idén a karácsonyfa!
4 évig őrizte az „aranyrögöt”, mire kiderült, hogy még annál is értékesebb
Nagy különbséget tárt fel a szexuális vágyakkal foglalkozó nemek közti kutatás
Mi lenne, ha víz alatti légzésre is képesek lennénk?
A magyar animációs filmprojekt elnyerte az Európai Tanács anyagi támogatását