Putyin tervei a következő 6 évre: több háború, több születés, nincs alkohol
Nyugati elemzők attól tartottak, hogy Vlagyimir Putyin újabb háborút hirdet. Az orosz elnök csütörtöki beszédében azonban nem váltotta be a hozzá fűzött “reményeket”. Bár olyan jövőképet mutatott be az oroszoknak, amelyben egymást váltották a nukleáris kardcsörtetés és a nagyszabású szociális ígéretek.
A Politico szerint két nappal azután, hogy Emmanuel Macron francia elnök kijelentette, hogy “nem lehet kizárni” a nyugati csapatok Ukrajnába küldésének lehetőségét, Putyin arra figyelmeztetett, hogy a NATO ukrajnai bevonulása “tragikus” következményekkel járhat.
A Nyugatot hibáztatta
Meg kell érteniük, hogy nekünk is vannak olyan fegyvereink, amelyek célpontokat találhatnak el a területükön. Mindez nukleáris konfliktussal, és ezáltal a civilizáció pusztulásával fenyeget. Nem értik ezt?
Ezután azzal vádolta a nyugati vezetőket, hogy úgy kezelik az ukrajnai háborút, mintha “rajzfilmet” néznének.
Nagyjából két héttel az oroszországi elnökválasztás előtt – amelynek eredménye magától értetődő – Putyin beszéde nem állt túl közel egy választási kampányhoz.
A csütörtöki beszédet megelőzően az volt a fő kérdés, hogy vajon kihasználja-e a lehetőséget arra, hogy feszültséget szítson Moldova keleti, szakadár Dnyeszteren túli régiójában, amely Ukrajnával határos, és amelynek lakossága nagyrészt oroszbarát. Oroszország mintegy 1500 katonát állomásoztat Transznisztriában, akiket “békefenntartóknak” nevez.
Moszkvai tisztviselők az elmúlt hetekben felerősítették retorikájukat a Dnyeszteren túli orosz állampolgárok védelmének szükségességéről, ami baljós visszhangja az Ukrajna elleni teljes körű orosz invázióra való felkészülésnek.
A Kreml aggodalmait tovább fokozva, hogy a Dnyeszteren túli tisztviselők szerdán egy úgynevezett képviselői kongresszusra gyűltek össze, amely 2006 óta az első volt, és arra kérték Oroszországot, hogy segítsen ellenállni a chișinău-i EU-párti kormány gazdasági “nyomásának”.
Csütörtökön Putyin nem említette kifejezetten Transznisztriát, de “valamiféle ostobaságnak” minősítette azokat a híreket, amelyek szerint Oroszország Európa megtámadását tervezi, vagy atomfegyvereket telepítene az űrbe. Ehelyett azzal vádolta a Nyugatot, hogy megpróbálja “becsapni” Oroszországot egy szovjet típusú fegyverkezési versenybe, amely elsüllyesztené a gazdaságát, miközben egyúttal dicsekedett Moszkva fegyverarzenáljával.
Putyin nem mutatott szándékot arra, hogy meghátráljon Ukrajnával kapcsolatban. Megismételte azt az állítását, hogy nem Oroszország kezdte a háborút, de hozzátette, hogy “mindent megtesz a nácizmus felszámolásáért, polgáraink szuverenitásának megvédéséért”.
A belpolitikai problémákat is “elsimítaná”
Beszédének második felét belpolitikai kérdéseknek szentelte, az elnök számadatokat, kormányzati programokat és a családoknak nyújtott szociális segélyeket sorolt fel, átugorva minden aggodalmat, amely az oroszokat a nagy gazdasági és politikai bizonytalanság idején foglalkoztatja.
“Mindenkinek megígérte, hogy minden még jobb lesz, mint a háború előtt volt, csak 2030-ra” – írta Vlagyimir Pasztuhov, egy Londonban élő politikai elemző a Telegramon.
A kimondottan nyugodtnak látszó Putyin a “hagyományos családi értékek” megőrzésére is felszólított.
Látjuk, hogy mi történik egyes országokban, ahol az erkölcsi normákat és a családi intézményeket szándékosan rombolják le, egész népeket taszítva a kihalás és a degeneráció felé. Mi az életet választjuk.
De arra is felszólította az oroszokat, hogy “hagyják abba az ivást és kezdjenek el síelni”, hogy növeljék Oroszország várható élettartamát.
Azt azért titkoban tartotta, hogy hány orosz katona halt meg az ukrajnai frontvonalon, ehelyett egyperces csendet hirdetett tiszteletükre, amely mintegy 30 másodperc után ért véget. Felszólított továbbá, hogy a veteránok kapjanak központibb szerepet az orosz üzleti életben és az oktatásban.
“Az igazi elit azok, akik Oroszországot szolgálják, a munkások és a katonák, akik tetteikkel bizonyították Oroszország iránti hűségüket” – mondta Putyin egy nyilatkozatában, amely láthatóan a katonaság megbékítésére irányult.
Ha az ilyen kijelentések bosszantottak is néhány tagot, akik a kiváltságos politikai elithez tartoznak, nem mutatták ki. Az orosz média megjegyezte, hogy Putyin rekordhosszúságú szövetségi gyűlési beszédét több mint 80 alkalommal szakították meg tapssal.
Alekszej Navalnijról azonban semmi sem hangzott el.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm