Képek: Bejárhatóvá válik az újjászülető Budavári Palota
A Nemzeti Hauszmann Programnak köszönhetően nemsokára újra régi fényében tündökölhet a Budavári Palota. A program részeként a palota hamarosan visszanyeri eredeti megjelenését, belső tereinek nagy része újjá lesz építve, az épületrészek pedig rövidesen bejárhatóvá válnak.
A Budavári Palota óriási károkat szenvedett a második világháborúban
A Hauszmann Alajos tervezte neobarokk-szecessziós stílusú Budavári Királyi Palota a 19-20. század fordulójára készült el. Díszes külső és belső megjelenése, kiterjedése és páratlan fekvése az európai uralkodói rezidenciák közé emelte. A második világháborúban óriási károkat szenvedett az épületegyüttes. Megmaradt díszeitől megfosztották és leegyszerűsített formában építették át a palotát az 1960-as évektől kezdve.
Miközben Európa szerte a világháborús veszteség okozta trauma feldolgozásának eszközeként szinte azonnal pótolták az elpusztult építészeti értékeket, nálunk a kommunista vezetés a múltat végképp el akarta törölni – írja a Nemzeti Hauszmann Program a Facebook oldalán.
Ennek megfelelően új funkcióval ruházták fel a palotát, így lett a Magyar Munkásmozgalmi Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, a Budapesti Történeti Múzeum, valamint az Országos Széchényi Könyvtár otthona. Az addig egységes épületegyüttest több apró, egymástól független épületszárnyra darabolták, saját bejáratokkal és belső infrastruktúrával. Az egyes épületek a mai napig betűkkel vannak jelölve, ezek azonban semmilyen belső tartalomra nem utalnak.
Újjáépülő belső terek, újra bejárható épületrészek
A Nemzeti Hauszmann Program részeként hamarosan visszaáll a palota eredeti megjelenése, valamint belső tereinek nagy része is újjáépül. Az első emeleti magasságban körbefutó, többszáz méter hosszan egymásba nyíló teremsor, az anfilád is újjászületik.
Ennek köszönhetően újra átjárhatóvá és bejárhatóvá válnak a szétdarabolt épületrészek.
A helyreállított történeti és szakrális terek mellett izgalmas programok várják majd a látogatókat: időszaki kiállítások, művészeti galériák, kávézók, ajándék- és könyvesboltok, gyerekvilág, családközpont és oktatási helyiségek is helyet kapnak a palotában.
A rekonstrukciós munka a 2021 augusztusában átadott déli összekötőszárny után a Szent György tér felől folytatódik. A szakemberek már a Szent György téren álló északi szárny helyreállításán dolgoznak, onnan folyamatosan haladnak majd déli irányba.
Rövidesen elindul a munka a báltermi szárnyban is, valamint már tervezik a kupola szárny, a barokk szárny, valamint a déli szárnyépület megújítását is, ez utóbbi lesz a palota oktatási központja. A történelmi jelentőségű megújítás idővel a krisztinavárosi szárnnyal zárul.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
5 öngyógyító állat
A Fabergé-tojások története
A történelem vizeiben – Veli Bej fürdő legendája
Ez a világ legveszélyesebb gyümölcse: teljesen ártalmatlannak tűnik, miközben halálos mérget rejt magában
Akár egy kisebb vagyonba is kerülhet idén a karácsonyfa!
4 évig őrizte az „aranyrögöt”, mire kiderült, hogy még annál is értékesebb