Meglepő dolgot fedezett fel a múzeum látogatója: igazi ritkaság az asztrolábium
Az olaszországi Verona Fondazione Museo Miniscalchi-Erizzo múzeumában nemrégiben különös felfedezést tett egy látogató: egy 11. századból származó, rendkívül ritka asztrolábium felszínét díszítő feliratot azonosított. A tárgy különlegessége, hogy arab és héber szövegek egyaránt díszítik. Lévén, hogy az 1100-as évekből származik, a valaha volt egyik legrégebbi asztrolábiumnak számít, melyet felfedeztek.
Az arab és héber feliratokkal díszített ősi csillagászati eszköz felfedezése a középkori arabok, zsidók és keresztények közötti tudományos eszmecsere gazdagságát mutatja. Eredete a spanyolországi, észak-afrikai és olaszországi muszlim, zsidó és keresztény tudósok évszázadokon átívelő adaptációjának, munkájának lenyűgöző történetét meséli el – írja az Arkeonews.
Az asztrolábiumok olyan korai tudományos számológépek, amelyekkel mérni lehetett az időt, a távolságot és a csillagok helyzetét. Sőt, még horoszkópokat is lehetett készíteni segítségével, mellyel már akkoriban is a jövőt igyekeztek megjósolni. Lényegében zsebben elférő kis térképek, melyek az egész világegyetemről hivatottak irányt mutatni.
Véletlen felfedezés
Dr. Federica Gigante, a Cambridge-i Egyetem professzora Verona egyik múzeumában lelt a tárgyra, mellyel kapcsolatos tanulmányát nemrég publikálta a Nuncius című folyóiratban.
„A múzeum dolgozói korábban nem tudták, mi is ez. Úgy vélték, hamisítvány. Immáron ez gyűjteményük legfontosabb tárgya” – hangsúlyozta a szakember.
Dr. Gigante eleinte csak az arab írásokat vette észre az asztrolábium felületén. Ám ahogy egyre jobban megvizsgálta, úgy látta, mintha héberül is lenne rajta írás. Eleinte el sem hitte, mit lát, utólag úgy nyilatkozott, azt hitte, álmodik.
A veronai asztrolábiumnak több gazdája is volt az idők során, akik mind-mind módosítottak, alakítottak annak külsején. Legalább három tulajdonos érezte szükségét annak, hogy fordításokat és javításokat adjon hozzá a tárgyhoz, kettő héber, egy pedig nyugaton beszélt nyelven.
Ezek alapján arra a következtetásre jutott, hogy az asztrolánbium az 1100-as években, a muszlimok által uralt Spanyolországban készülhetett. A ráírt szélességi körök ugyanis spanyolországi városoknak, például Toledónak és Cordobának felelnek meg.
Különböző kultúrák alakították végső formáját
Dr. Gigante úgy véli, az asztrolábium Toledóban készült, mely akkoriban rendkívül központi városnak számított. Területén abban az időben muszlimok, zsidók és keresztények egyaránt éltek.
Az asztrolábium későbbi tulajdonosai héber feliratokkal egészítették ki a tárgyat, többek között állatövi jegyek héber megnevezéseivel. A héber nyelvű feliratok azonban tartalmaznak hibát a szélességgel kapcsolatban, ami arra utal, hogy nem szakértő egészíthette ki felületét.
Az asztrolábium eredetének, történetének felfedezése rávilágít az eltérő kultúrák által végbemenő, közösen véghez vitt tudományos fejlődés jelentőségére. Emellett betekintést nyújt a múltbéli tudományok lenyomatát őrző tárgyi emlékek világába is.
Ez is érdekelhet:
Többszöri tűzeset végezhetett Alexandria felbecsülhetetlen értékű könyvtárával
Még írott nyelvük sem volt, a szkíták mégis kitörölhetetlen nyomot hagytak a történelemben
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében