1912. október 14-én Theodore Roosevelt, az Egyesült Államok karizmatikus elnöke ellen merényletet kíséreltek meg Milwaukee-ban egy kampánybeszéd során. Roosevelt fékezhetetlen lelkesedése és a veszéllyel szembeni ellenállóképessége legendássá vált, és az 1912-es viharos elnökválasztási kampány sorsfordító pillanatát jelentette.
Theodore Roosevelt kampánybeszéde a Milwaukee Auditoriumban konvencionálisan kezdődött, ám a hallgatóságot egy felfedezéssel riasztotta meg: épp az imént lőtték le. Roosevelt kigombolta mellényét, hogy felfedje vérfoltos ingét, majd kijelentette: “Ennél több kell ahhoz, hogy egy jávorszarvasbikát megöljön”. A sebesülés ellenére folytatta beszédét, bizonyítékként felemelve a golyó által átlőtt kéziratát.
Roosevelt a lőtt sebektől sem riadt vissza, 90 percig beszélt, hangsúlyozva elszántságát és lekicsinyelve a helyzet súlyosságát. Élénk jelenléte és az, hogy nem engedett a sokknak, magával ragadta a hallgatóságot. Csak beszéde befejezése után egyezett bele, hogy orvosi ellátást kérjen.
A lövöldözés részletei
A lövöldözés a Gilpatrick Hotel előtt történt, amikor Roosevelt beszállt az autójába. Egy merénylőjelölt közelről elsütött egy Colt revolvert, és mellkason találta Rooseveltet. Roosevelt gyorsírója megfékezte a támadót, megakadályozva a további lövéseket. Roosevelt figyelemre méltó higgadtságot tanúsítva ragaszkodott ahhoz, hogy lássa a lövöldözőt, majd az erőszak ellen buzdított, mondván: “Ne bántsák őt. Hozzák ide. Látni akarom.” Az elkövető nem válaszolt, majd mondta, hogy adják át a rendőrségnek — írja a History.
Bár látható vérnyomok nem voltak, Roosevelt a kabátja belsejét tapogatva egy golyó ütötte lyukat fedezett fel a mellkasának jobb oldalán. Meggyőződve arról, hogy a golyó nem hatolt a tüdejébe, inkább folytatta a tervezett beszédét, minthogy azonnal kórházba menjen. A röntgenfelvételek később kimutatták, hogy a golyó a negyedik jobb bordájába fúródott. A golyó általi ütött lyuk ellenére kijelentette:
„Szerencsére itt volt a kéziratom, szóval hosszú beszédet akartam mondani, és van egy golyó – itt ment át a golyó –, és valószínűleg ez mentett meg attól, hogy a szívembe kerüljön. A golyó most bennem van, így nem tudok hosszú beszédet mondani, de mindent tőlem telhetőt megteszek.”
Majd ezek után 90 percen át beszélt.
A politikai kontextus
Roosevelt a hivatalban lévő William Howard Taft ellen szállt harcba a republikánus jelöltségért. Roosevelt döntése, hogy harmadik párt jelöltjeként indul a Progresszív Párt, vagy “Bull Moose Párt” színeiben, további drámát és megosztottságot hozott a politikai színtérre.
John Schrank, a 36 éves támadó munkanélküli New York-i kocsmáros volt, paranoid skizofréniás hajlamokkal. Kézzel írott írása azt sugallta, hogy téveszmés küldetése volt megbosszulni McKinley elnök halálát, és megakadályozni Roosevelt harmadik elnöki ciklusát.
Miközben a lövöldözés szimpátiát keltett Roosevelt iránt, rávilágított a Republikánus Párton belüli elkeseredett megosztottságra is, ami hozzájárult Woodrow Wilson választási győzelméhez. Roosevelt második helyezése a szavazatok 27 százalékával a mai napig a legmagasabb százalékos eredmény, amelyet egy harmadik párt jelöltje elért az Egyesült Államok történetében.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon