Mióta hordanak ruhát az emberek?
Őseink először lejöttek a fáról, utána elkezdtek felegyenesedve járni majd pedig megváltak szőrzetük jelentős részétől. Ám mivel így már nagymértékben ki voltak téve az időjárás viszontagságainak, ruházatra volt szükségük. Az őskori ruhák nem maradtak meg az utókornak úgy, mint például a kőből vagy a csontból készült leletek. Ennélfogva a ruhakészítéshez használatos tárgyi emlékek, sőt, még tetvek is segítették a tudósokat a kérdés megválaszolásában.
Tetvek evolúciója…
„Igyekeztünk megvizsgálni, milyen változások mentek végbe a tetvek evolúciójában, melyek összefüggésbe hozhatók az emberi testszőrzet elvesztésével, majd az ezt követő ruhahasználat elsajátításával” – mondta David Reed, a Floridai Egyetem biológusa a Live Science-nek.
A tetvek jellemzői rendkívül függnek „élőhelyüktől”. Egy olyan típus például, amely az emberi fejszőrzeten való élősködésre “specializálódott”, nem tudna szeméremszőrzeten élni. Ám ez korábban nem így volt, az őskori tetvek elődeink bármely testrészén gond nélkül eléltek. Az emberi faj nagyjából 1,2 millió évvel ezelőtt vált meg szőrzete javától. Ezzel szemben a tudósok úgy vélik, a tetvek különböző típusai körülbelül 3 millió évvel ezelőtt vált el egymástól.
Ruhákon is megjelentek
A tetvek egy későbbi faja emberi ruházatra fejlődött ki. Ezek az állatok a legkülönbözőbb anyagból készült darabokon is képesek életben maradni, naponta egyszeri táplálkozást igényelve.
Reed és csapata így aztán azt vizsgálta, a ruhatetvek mikor válhattak el a fejtetvektől. Arra jutottak, hogy ez nagyjából 170 000 évvel ezelőtt történhetett, így ekkortól már hordatott ruhát az anatómiailag modernnek számított ember.
Ám bizonyítékok vannak arra, hogy a homininok – mely alatt a modern ember és a velünk közeli rokonságban álló kihalt rokonainkat magában foglaló emberek csoportja értendő – ennél jóval korábban is viseltek már ruhát.
Ivo Verheijen, a németországi Tübingeni Egyetem doktorandusza és kollégái által 2023 áprilisában közzétett kutatás alapján a homininok egyik csoportjának tagjai, valószínűleg a Homo heidelbergensis, már nagyjából 300 000 évvel ezelőtt is viseltek medvebőrt, hogy melegen tarthassák magukat. Erre a németországi Schöningen paleolitikus lelőhelyen talált medvecsontok alapján következtettek a tudósok.
„Az állat bőrének lenyúzása során a vágásnyomok leginkább a bordákon, a koponyán, a kezeken és a lábakon keletkeznek. Pontosan ilyeneket találtuk Schöningenben” – mondta Verheijen a Live Science-nek.
“Elkezdtük összehasonlítani ezt a nagyjából ugyanabból az időszakból származó, más helyről származó leletekkel. Azokon is ugyanott figyelhetők meg a vágások. Úgy tűnik tehát, hogy ez gyakori tendencia volt az említett időszakban, ezért úgy véljük, ekkoriban az ember már a medvék szőrét is hasznosította.”
A kutató hangsúlyozta, önmagában a vágásnyomok még nem feltétlenül jelentenék, hogy az ősember ekkor már ruhát viselt. Őseink használhatták volna a bőröket akár menedék építésére is. Ám mivel a hőmérséklet akkoriban alacsony volt, minden bizonnyal ruhának használták őket.
Ez is érdekelhet:
Valóban 24 dollárért adták el Manhattant a hollandoknak?
Meglepő dolgot fedezett fel a múzeum látogatója: igazi ritkaság az asztrolábium
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban