És földtörténeti időt tekintve annyira nincs is messze ez az időpont. Ez persze nem azt jelenti, hogy elveszítjük a Holdat, hanem azt, hogy égi kísérőnk már nem lesz képes sehol a Földön teljesen eltakarni a Napot.
Egy idő után már nem lesz több teljes napfogyatkozás
A napfogyatkozás mechanizmusa egyszerű: mivel a Hold kering a Föld körül, a Föld-Hold rendszer pedig a Nap körül, így előfordulhatnak olyan időpontok, amikor a Föld, a Hold és a Nap egy egyenes mentén helyezkednek el. Ennek következtében a Föld egy részén a Hold – Földről nézve) teljesen eltakarja a Napot. Más területeken részleges Napfogyatkozás következik be, azaz a Hold csak egy részét takarja el Naprendszerünk csillagának. Mindez azért, mert a Hold sokkal kisebb mint a Nap, így képtelen azt teljesen eltakarni a Föld minden pontján.
Ám nem volt ez mindig így. A Hold – a csillagászok jelenlegi álláspontja szerint – nagyjából 4,5 milliárd évvel ezelőtt keletkezett egy ütközés hatására. A Naprendszer fejlődésének korai szakaszában volt itt egy Theia nevű bolygó is az ősi Föld mellett, ők ketten találkozhattak, ebből született a Föld és a Hold, írja az iflscience.com. Íme egy animáció erről:
Azóta a Hold kering a Föld körül és a Föld-Hold rendszer is a Nap körül. Ám a Hold keringési távolsága nem változatlan: égi kísérőnk folyamatosan távolodik a Földtől. Ma azért vannak teljes napfogyatkozások (még), mert nagyjából 400-szor akkora távolságra van a Nap a Földtől, mint a Hold, miközben átmérője 400-szor akkora, mint a Holdnak.
A Föld és a Hold együtt fognak megsemmisülni
Négy milliárd évvel ezelőtt például a Hold sokkal nagyobbnak látszott a Föld felszínéről, nagyjából háromszor akkorának mint most. Azóta viszont egyre kisebb mivel számítások szerint évente 3,8 centiméterrel távolabb kering a Földtől. Ráadásul ez a távolodási sebesség egyre gyorsul. Kezdetben sokkal lassabb volt, ez onnan is kalkulálható, hogy ha visszaszámolunk, 3,8 centiméter/év távolsággal számolva 1,5 milliárd évvel ezelőtt a Hold ütközött volna a Földdel, ami nyilván nem történt meg.
A Hold távolodásának viszont fontos következménye, hogy egy idő után nem lesz már teljes napfogyatkozás többé. Ez az idő pedig földtörténeti szempontból – mely milliárd évekkel számol – nem túl sok.
A NASA Goddard Space Flight Center tudósa, Richard Vondrak 2017-es kalkulációja szerint 600 millió évünk van még hátra.
A Holdtól viszont nem fogunk megszabadulni. Elvileg távolodása során akár el is hagyhatná a Föld gravitációját, ám mire ez megtörténne, Napunk vörös óriássá válik és “felfalja” Földünket a Holddal együtt.
Ez is érdekelhet:
- Felfoghatatlanul messze van, a Mars mégis képes beleszólni a földi életbe – Olvass tovább ITT
- Helyi teherautóból jött a „csillagközi idegen technológiás meteor” jele
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az orosz állami tévé szerint egy különleges lövedékkel fegyverrel Berlint is támadhatják
Óriási idegen égitest bolygathatta meg a Naprendszert évmilliárdokkal ezelőtt
Második világháborús repülőgép roncsának állapotát őrizték meg a víz alatt
A koronavírus-járvány alatt az állatok viselkedése is gyökeresen megváltozott
Kína 2031-re kőzetmintákat hozna vissza a Marsról
Egy óriásbálna 50 éven keresztül tartotta rettegésben Konstantinápoly lakóit