Mélyen a dél-dakotai Fekete-hegység alatt kutatják az amerikai tudósok az úgynevezett sötét anyagot. Ezt tudjuk a furcsán hangzó kutatási projektről.
Az iflscience.com cikke szerint a csillagászok jelenleg úgy gondolják, hogy csupán a Világegyetem 5%-át alkotja anyag. A maradékból 27%-ot az úgynevezett sötét anyag teszi ki, 68%-át pedig a sötét energia.
A sötét anyag láthatatlan. Nem bocsát ki fényt és csak a gravitáció révén lép kölcsönhatásba a normál anyaggal, amire galaxisokban és galaxishalmazokban is láthatunk bizonyítékokat. De tekintettel arra, hogy úgy tűnik, ötször annyi sötét anyag van, mint normál, a tudósok nagyon szeretnének konkrét bizonyítékot is találni a létezésére.
Az egyik ötlet, hogy ha a sötét anyag mindenhol jelen van az univerzumban, akkor nyilván a Föld keringése során folyamatosan “áthatol” rajta. Ez esetben csak valami szerkezet kellene, amivel mérni lehet.
Zavarja a méréseket a felszín
Erre találtak is már ki szerkezetet, amivel egyetlen gond van: a felszínen rendkívül sok a zavaró hatás. Például a sugárzó elemek, az urán és a tórium, amelyek folyamatos kibocsátással zavarják a méréseket. Ennek mértéke nyilván egészségre nem ártalmas, de mivel apró mennyiségeket kellene mérjenek ezek a műszerek, abban a rendkívül érzékeny szférában bizony már lényeges torzulástokat okoz. És akkor még a kozmikus sugárzásról nem is beszéltünk.
A cél tehát olyan detektort építeni, ami elég érzékeny, azaz észleli a sötét anyagot és a lehető legnagyobb “csendben” tud dolgozni, azaz nincsenek zavaró hatások vagy jelentősen mérsékeltebbek.
Ezért költöztek ezekkel a detektorokkal a Föld mélyébe. Ontario államban, Kanadában például 2 kilométer mélyen vannak, ott működik ugyanis a SNOLAB, a világ legmélyebben fekvő tiszta laboratóriuma.
Megtalálhatják előbb vagy utóbb a titokzatos sötét anyagot
A dél-dakotai Fekete-hegység alatt működő LUX-ZEPLIN kísérletben (ez a Stanfordi Egyetem által megalkotott mérési eljárás neve, ami egyébként elektromos mezőket és xenon gázt használ) például csak napi öt detektálást végeznek, miközben ez a szám trillió lenne (10 a 18. hatványon) lenne a felszínen.
A baj csak az, hogy a tudósok szerint ezek közül egyik sem a sötét anyag miatt van. De egyszer talán tényleg az fogja majd okozni és akkor nagy áttörést ér el a tudomány e kényes kérdésben is.
Ez is érdekelhet:
- A tudósok sem tudják, mi a sötét anyag valójában – Olvass tovább ITT
- A sötét anyag lehet, hogy fehér törpékben rejtőzik? – Részletek EBBEN a cikkünkben
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ukrajna 2025 első felében Franciaországtól is kap vadászgépeket
Feltörtek egy 2 milliárd éves kőzetet, és életet találtak benne
Luxemburgi Erzsébet, a királyné aki királynő akart lenni
Ennek a törpebolygónak a kérge akár 90 százalékban is vízből állhat, ráadásul nincs is olyan messze
A tiltott sziget a Bengáli-öbölben, ahol az őslakosok hidegvérrel megölik a partraszállókat
TESZT: Hivatalosan is zseni, aki észreveszi a három állatot 15 másodperc alatt