Egy új tanulmány szerint az univerzumban nincs sötét anyag
Az Ottawai Egyetem új tanulmánya felrázza a világegyetemről alkotott elképzeléseinket. A The Astrophysical Journal című folyóiratban megjelent tanulmány megkérdőjelezi mindazt, amit az univerzum felépítéséről tudni véltünk.
Az eddigi elképzelés szerint világunk normál anyagból, sötét energiából és sötét anyagból áll. Az új tanulmány szerint azonban lehet, hogy egyáltalán nincs is sötét anyag, számol be a Greek Reporter.
A kozmológiában a “sötét anyag” olyan anyagokra utal, amelyek nem lépnek kölcsönhatásba a fénnyel vagy az elektromágneses mezőkkel.
Nem látjuk, és nem tudjuk, miből áll, de segít megfejteni, hogyan mozognak és viselkednek a galaxisok, bolygók és csillagok a gravitációs vonzása miatt – írja a Phys.org.
Jelenlegi ismereteink szerint a világegyetem 27%-át sötét anyag teszi ki
Rajendra Gupta, az egyetem fizikaprofesszora egy olyan modell alapján jutott erre a következtetésre, amely két elméletet ötvöz: a kovariáns csatolási állandókat (covarying coupling constants, CCC) és az úgy nevezett fáradt fényt (tired light, TL).
Ez a modell egyesíti azokat az elképzeléseket, amelyek arra vonatkoznak, hogy a természeti erők hogyan változnak idővel a kozmoszban. Illetve, hogy hogyan veszít energiát a fény a hosszú utazások során.
Ezt a modellt próbára tették, és megállapították, hogy összhangban van különböző megfigyelésekkel, például a galaxisok eloszlásával és a korai világegyetem fényének fejlődésével.
Ez az új felfedezés megkérdőjelezi az univerzumról alkotott jelenlegi elképzeléseinket. Az uralkodó elképzelés szerint a világegyetem körülbelül 27%-a sötét anyagból áll, kevesebb mint 5%-a közönséges anyag, a többi pedig sötét energia.
A világegyetemnek nincs is szüksége sötét anyagra a létezéshez?
Gupta elmagyarázza, hogy A JWST korai univerzum megfigyelései és a Lambda-CDM kozmológia című korábbi kutatása 26,7 milliárd évesnek mutatta ki az univerzum korát. Ez az új tanulmány megerősíti, hogy a világegyetemnek nincs szüksége sötét anyagra ahhoz, hogy létezzen.
Hozzátette, hogy a tipikus kozmológiában a világegyetem felgyorsult tágulását a sötét energiának tulajdonítják. Szerinte valójában azonban ez azért van, mert a természeti erők gyengülnek az univerzum tágulásával, nem pedig a sötét energia miatt.
“Több olyan tanulmány is van, amely megkérdőjelezi a sötét anyag létezését, de az enyém az első olyan, amely tudomásom szerint kizárja a kozmológiai létezését, miközben összhangban van a legfontosabb kozmológiai megfigyelésekkel, amelyeket volt időnk megerősíteni” – magyarázta Gupta.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt