Mennyi tűzereje van még az orosz hadseregnek?
Az Ukrajnában elkövetett számos hiba ellenére az orosz erők továbbra is folytatják a hadműveleteket a két éve tartó háborúban elszenvedett elképesztő veszteségek ellenére.
A kemény harcokkal teli tél és az orosz térnyerés azt eredményezte, hogy a csatatér Moszkvának kedvez, az ukrán vezetők pedig a létszám megerősítéséért küzdenek, és a nyugati, és különösen az amerikai katonai segélyek hirtelen leépítésével szembesülnek, számol be a Newsweek.
Az idei év Ukrajna számára a túlélésről fog szólni. Az orosz offenzívák, amelyek célja elsősorban a teljes keleti Donbász régió meghódításának befejezése, várhatóan folytatódnak. Ráadásul függetlenül attól, hogy milyen magas árat kell fizetniük mind felszerelésben, mind emberéletben.
Meddig bírja még az orosz és az ukrán hadsereg?
Sem Ukrajna, sem Oroszország nem közöl részletes vagy rendszeres áldozati adatokat. A Reuters által idézett, decemberben nyilvánosságra hozott amerikai hírszerzési jelentés 2022 februárja óta 315 ezer halottra és sebesültre becsülte az orosz csapatok veszteségét, ami az invázió előtti állomány mintegy 90 százalékát jelenti. Kijev azt állítja, hogy mintegy 435 ezer orosz katonát “likvidált”.
A New York Times idézett egy augusztusban kiszivárgott amerikai katonai értékelést, amely 124,5-131 ezer ukrán áldozatról szólt, akik közül akár 17,5 ezren is meghalhattak a harcokban. Volodimir Zelenszkij elnök februárban azt mondta, hogy a harcok két éve alatt 31 ezer honfitársa halt meg.
A Kreml mozgósítással és elítéltek behívásával hajtotta fel a csapatok létszámát. Putyin 2022 augusztusában elrendelte az aktív katonák létszámának 13 százalékos – mintegy 137 ezer fős – növelését azzal a céllal, hogy a teljes létszámot 1,15 millióra emelje. Ezt 300 ezer tartalékos “részleges mozgósítása” követte.
Putyin fegyveres erői jelenleg mintegy 1,1 millió aktív katonával rendelkeznek minden haderőnemben a Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Központjának 2024-es katonai egyensúlyi adatbázisa szerint. Ebből jelenleg 500 ezer fő szolgál a hadseregben. Moszkva ezenfelül további 1,5 millió embert tart tartalékban.
A harcok keményen megviselték a moszkvai páncélos egységeket, amelyekkel azt tervezték, hogy szétverik az ukrán vonalakat. A Reuters egy meg nem nevezett amerikai tisztviselőt idézett, aki szerint az orosz hadsereg 3100 harckocsival kezdte a háborút, amelyből már 2200-at elvesztett.
A hiányt régi modellekkel, például az 1970-es években gyártott T-62-esekkel pótolták. Moszkva jelenleg mintegy 1300 harckocsit tart használatban – jelentette az ügynökség. Néhány régebbi tankot statikus tüzelőállásokká alakítottak át, sőt, robbanóanyaggal megpakolták őket, hogy járművön szállított, improvizált robbanószerkezetként (VBIED) használják őket.
Az elvesztettek között több tucat T-90-es fő harckocsi is van. Ez Oroszország legfejlettebb, harcban bevált platformja. A legmodernebb rendszer, a sokat hangoztatott, de ritkán látott T-14 Armata régóta halogatott bevezetését az év elején elvetették. A Rostec védelmi konglomerátum a költségek növekedésére hivatkozott.
Az IISS Military Balance 2024 jelentése szerint Oroszországnak mintegy 1750 különböző típusú harckocsija van. Köztük több mint 200 T-90-es, és akár 4000 harckocsi is lehet a raktáraikban.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?