Az felfedezői élet gyakran hoz számunkra olyan fordulatokat, melyekre nem lehetünk felkészülve. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc tragédiát hozott Sass Flóra erdélyi születésű, magyar nemesi családja számára. Az események következtében elszakadt családjától, sőt még az identitását is elveszíthette volna, ha nem menti meg egy oláh dajka, aki hazugsággal védte meg az életét egy támadás során.
Ez az esemény egy új fejezetet nyitott az életében, mikor egy örmény családhoz került, akik szintén támogatták a magyarok harcát. Ám a történelem könyörtelen volt vele, és Törökországban rabszolgasorsra jutott. Itt azonban sorsfordító találkozásra került sor. Samuel White Baker, egy angol mérnök beleszeretett Flórába és megvásárolta a rabszolgapiacon. Ezzel a lépéssel elindult Sass Flóra útja a szabadság felé és az afrikai felfedezések világába.
Sass Flóra, akit később Lady Florence Bakerként ismertek, nem csupán a kalandokat és veszélyeket hozta magával, hanem bátorságot és intelligenciát is. Kísérője, Samuel Baker, Afrikába készült felfedezőútra, és Flóra vele tartott. Az afrikai kontinens titokzatos világában, ahol a halál mindig ott leselkedett, Flóra bebizonyította, hogy nem csak túl tud élni, de a legnagyobb kihívásokat is képes legyőzni.
A felfedező nő vad expedíciói
Az expedíció során Flóra arabul tanult, és képes volt közvetíteni a béke megteremtésében, amikor a helyi lakosok fellázadtak az ellen, hogy rabszolgaként kezelik őket. Az afrikai utazás során Flóra és Baker első európaiaként bukkant rá az Albert-tóra és a Murchison-vízesésre Ugandában. Ezek az új felfedezések hozzájárultak a világkép bővítéséhez és az afrikai kontinens felfedezéséhez.
Hazatérésük után Angliában ünnepelték őket, de Flórát nem tüntették ki, amiért részt vett az afrikai kalandban. Ez lehetett azért, mert nem Baker feleségeként utazott, hanem csak párja volt. Ettől függetlenül, Flóra később is folytatta kalandos életét, és ismét Afrikába utazott a rabszolgaság elleni küzdelem során 1889-ben.
Végül visszatértek férjével Devonshire-be, ahol Samuel 1893-ban elhunyt. Flóra még 1916-ig nyugodt életet élt a dél-angliai településen. Bár Flóra nemesként kezdte életét, gyorsan elvesztett mindent, de végül a szerencse rátalált. Ugyan erdélyi nemessé sosem vált, de életét mégis angol nemesként fejezte be, rendkívüli kalandokkal a háta mögött. Történetéről bővebben is lehet olvasni mára már publikált naplóiban.
Flóra élete példa arra, hogy a kitartás és a bátorság milyen nagy dolgokra képes. Ő volt az, aki a világnak bemutatta Afrika csodáit, és aki a küzdelemben és a nehézségekben is megőrizte az emberiességét. Sass Flóra, vagy ahogyan a világ ismerte, Lady Florence Baker páratlan életet élt.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A titokzatos H1N1 vírus feltámadása: Egy elfeledett influenza története
Medvegyev szerint ‘csak ideig-óráig lehet Oroszország türelmét próbára tenni’
Lehetséges, hogy az univerzum egy fekete lyuk belsejében van?
Ukrajna behatolása megtorpedózta Moszkva tervezett offenzíváját
A centuriók nemcsak a római hadsereg, de a társadalom alappillérei is voltak
Léggömbszerűen fújódik a legkülönlegesebb vulkán körül a talaj, a kutatók sem tudják, mikor törhet ki