A kiberbiztonság és a nemzetközi kapcsolatok folyamatosan változó világában kevés platform váltott ki annyi vitát, mint a TikTok. A kínai ByteDance technológiai óriás tulajdonában lévő TikTok globális szenzációvá vált, ám a meteorikus felemelkedést az adatvédelemmel és a nemzetbiztonsággal kapcsolatos állandó aggodalmak kísérték.
Az amerikai kongresszusban egy törvényjavaslat kering, amely a TikTok betiltásával fenyeget az Egyesült Államokban, az érdekek közötti összeütközés egyre inkább kiéleződik. A TikTokot övező egyik fő aggály az adatgyűjtési gyakorlata. A kritikusok szerint az alkalmazás túlzott mennyiségű adatot gyűjt a felhasználóiról, beleértve a helymeghatározási információkat, az eszköz adatait és az alkalmazáshasználati szokásokat. Az Internet 2.0 kiberbiztonsági jelentése riadalmat keltett az adatgyűjtés mértékével kapcsolatban, és félelmet keltett a lehetséges visszaélésekkel kapcsolatban.
A TikTok azonban védi gyakorlatát, és azt állítja, hogy adatgyűjtése megfelel az iparági szabványoknak. Az olyan szervezetek, mint a Citizen Lab és a Georgia Institute of Technology összehasonlító tanulmányai szerint a TikTok adatgyűjtése nem különbözik jelentősen más közösségi médiaplatformokétól. E biztosítékok ellenére a szkepticizmus továbbra is fennáll, amit a digitális korban az adatkezelés átláthatatlan jellege táplál.
A TikTok Nemzetbiztonsági következményei
Az adatvédelmi aggályokon túl a TikTok kínai tulajdonlása riadalmat keltett a potenciális kémkedéssel és megfigyeléssel kapcsolatban. Az a félelem, hogy a TikTok a kínai kormány számára csatornaként szolgálhat a felhasználókról – köztük szövetségi alkalmazottakról és vállalkozókról – szóló érzékeny információk gyűjtéséhez, törvényhozási intézkedéseket és végrehajtási rendeleteket eredményezett.
Bár a TikTok hevesen tagadja a kínai hatóságokkal való együttműködést, és hangsúlyozza függetlenségét, az incidensek tovább szították a gyanút. A leleplezések, miszerint a pekingi székhelyű ByteDance alkalmazottai jogosulatlanul férhettek hozzá felhasználói adatokhoz, az adatok integritásának és biztonságának fenntartásával kapcsolatos kihívásokat egy globalizált digitális ökoszisztémában.
Az aggodalmak eloszlatására tett erőfeszítések, mint például az Egyesült Államokban és Európában létrehozott adatközpontok és a műveletek független felügyelet alá vonása, kiemelik a TikTok elkötelezettségét az átláthatóság és az elszámoltathatóság mellett. Ugyanakkor a hírszerzési erőfeszítésekkel való együttműködést előíró kínai törvények fenyegetése nagy veszélyt jelent, ami tovább növeli a bizonytalanságot a TikTok autonómiájának valódi mértékét illetően — írja a BBC.
Manipuláció a TikTokon
Az adatvédelmi és nemzetbiztonsági megfontolások mellett a TikTok az online diskurzus és viselkedés alakításában betöltött szerepe miatt is vizsgálatnak van kitéve. A kínai kormány által végzett potenciális “agymosásról” és befolyásolási műveletekről szóló vádak a platform tartalommoderálási gyakorlatával és algoritmikus ajánlásaival kapcsolatos spekulációkat tápláltak.
Bár a TikTok szigorú közösségi irányelveket állít, és tagadja, hogy összehangolt, nem autentikus viselkedést folytatna, továbbra is aggályos, hogy a platform manipulációra hajlamos. A TikTok kínai megfelelőjével, a Douyinnal való összehasonlítás, amely a szigorú cenzúráról ismert, kérdéseket vet fel a lehetséges ideológiai elfogultságokkal és a platform közvélemény alakításában betöltött szerepével kapcsolatban.
A Citizen Lab és a Georgia Institute of Technology kutatószervezetek tanulmányai azonban azt sugallják, hogy a TikTok tartalommoderálási gyakorlata eltér a Douyinétól, és kevesebb a nyílt politikai cenzúra esete. Mindazonáltal a TikTok megítélése, mint a propaganda és a félretájékoztatás potenciális eszköze továbbra is fennáll, hozzájárulva az online platformok társadalmi hatása körüli szélesebb körű vitához.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mitől volt a Concorde olyan gyors?
Az 50 éve leállt Skynet műhold nem ott van, ahol lennie kéne
Pénteken indul Budapest két legnagyobb karácsonyi vásárja, ingyenes és pénztárcabarát opciókkal
„Új világrendet” hirdetett Putyin nyilvános beszéde után
700 éves, valódi Excaliburt találhattak egy sziklába ragadva
F.D.C. Willard: a macska, aki fizika-tanulmányokat „írt”