A leghosszabb szót órákig tart kimondani
A magyar „megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért” közelébe sem ér a leghosszabb szónak a világon.
A hosszú szavak akkora nyomot hagynak az emberekben, hogy egy külön pszichológiai kifejezés is létezik rájuk. Igaz, a hippopotomonstrosesquippedaliophobiában szenvedők valószínűleg nem szeretnék hallani a diagnózisukat. Az IFLScience cikke alapján azonban még közelében sem vagyunk a leghosszabb angol (vagy latin?) szónak.
Sokan úgy tudják, hogy az angol nyelv leghosszabb szava az „antidisestablishmentarianism”. Ezt a porosodó, régi kifejezést úgy definiálják, mint „az állami támogatás vagy elismerés megvonásának ellenzése egy bevett egyháztól”. A 28 betűvel és 12 szótaggal ez bizonyára nagy szó, de nem feltétlenül a leghosszabb.
A szó, amelynek kimondása három órát vesz igénybe
És hol máshol kéne keresni, mint a szerves kémiában, amitől valószínűleg gimnazisták ezreit gyötrik rémálmok? Egyesek azt állítják, hogy az angol nyelv leghosszabb szava 189 819 betűből áll, a „metionil…” taggal kezdődik és „…izoleucin”-nel végződik. A teljes szót eszünkbe sem jutna leírni.
2017-ben a MrBeast nevű ismert Youtuber közzétett egy videót, amelyben végigmondja a szó egészét. Alig 2 óra alatt teljesítette a feladatot. Más próbálkozások állítólag akár 3 órát is igénybe vettek.
A szó a titin nevű szerves vegyület teljes kémiai neve. Ez a legnagyobb ismert fehérje, amely több mint 34 000 aminosavból áll. Azért ilyen hihetetlenül hosszú, mert a pontos meghatározáshoz lényegében a fehérjét alkotó lánc összes aminosavát fel kell soroljuk.
Azonban nem biztos, hogy szigorúan pontos lenne ezt szónak nevezni. Egyetlen szótárban sem lehet megtalálni, mivel a legtöbb lexikográfus úgy véli, hogy az ilyen nevek „szóbeli képletek”, nem pedig valódi szavak.
Akkor mi a leghosszabb szó az angolban?
Ha egy kevésbé ellentmondásos versenyzőt szeretnénk, állítólag a pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis a leghosszabb szó, amely jelenleg az Oxford szótárakban szerepel. Ez a 45 betűs szó egy tüdőbetegségre utal, amelyet a vulkánkitörésből származó apró szilícium-dioxid-részecskék belégzése okoz.
Néhányan persze vitathatják ennek a szónak a felvételét is, mivel ez egy olyan szakkifejezés, amelyet a mindennapi kommunikációban nem használnak.
Továbbá egyesek azzal érvelnek, hogy a szó mesterkélt. Vagyis azok, akik létrehozták a szót, szándékosan tették nevetségesen hosszúra, hogy rekordokat döntsenek. Valójában nem is orvos vagy tudós alkotta meg, hanem Everett M. Smith, a Nemzeti Rejtvényfejtők Szövetségének korábbi elnöke erőltette be az angol nyelvbe az 1930-as években.
A világ leghosszabb szava
Az angolon kívül számos más nyelvben is találunk elképesztően hosszú szavakat.
A német nyelv jól ismert – vagy inkább hírhedt – az összetett szavakról, ahol számos szót ragasztanak egymáshoz. Nem véletlen: a nyelvtani problémákat elkerülve szimplán egymáshoz pakolják a releváns információkat. Németország leghosszabb szava 63 betűvel a „Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz”. Ez egy 1999-ben, a kergemarhakór-válság idején kidolgozott törvényt ír le, amely a marhahús címkézését szabályozza Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartományban.
2013-ra azonban a problémát nagyrészt sikerült megfékezni. A törvényt hatályon kívül helyezték, így a szó a történelem szemétdombjára került. Ma a szótárban a leghosszabb szó a „Kraftfahrzeughaftpflichtversicherung”, magyarul gépjármű-felelősségbiztosítás.
De nem a német a rekorder. A Guinness Rekordok Könyve szerint a világ leghosszabb szava 195 szanszkrit karaktert tartalmaz, ami a latin ábécében 428 betűnek felel meg. Az indiai Tamil Nadu régió leírására használják, és valahogy így fest:
निरन्तरान्धकारित-दिगन्तर-कन्दलदमन्द-सुधारस-बिन्दु-सान्द्रतर-घनाघन-वृन्द-सन्देहकर-स्यन्दमान-मकरन्द-बिन्दु-बन्धुरतर-माकन्द-तरु-कुल-तल्प-कल्प-मृदुल-सिकता-जाल-जटिल-मूल-तल-मरुवक-मिलदलघु-लघु-लय-कलित-रमणीय-पानीय-शालिका-बालिका-करार-विन्द-गलन्तिका-गलदेला-लवङ्ग-पाटल-घनसार-कस्तूरिकातिसौरभ-मेदुर-लघुतर-मधुर-शीतलतर-सलिलधारा-निराकरिष्णु-तदीय-विमल-विलोचन-मयूख-रेखापसारित-पिपासायास-पथिक-लोकान्
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk
Rendkívüli: Több tízezer utas járatát törölték, budapesti járatokat is érint a francia sztrájk