Saját időzónát kap a Hold
A NASA egy egységes időrendszer létrehozásán dolgozik, amely a Holdra és más égitestekre lesz érvényes.
A hírt kedden közölte a Fehér Ház, válaszul az állami és kereskedelmi űrvállalatok növekvő űrversenyére – számol be a Greek Reporter.
Koordinált holdi idő: a Hold saját időzónája
Az amerikai Tudomány- és Technológiapolitikai Hivatal (Office of Science and Technology Policy, OSTP) vezetőjének kedden elküldött közleménye arra kérte a NASA-t, hogy más amerikai és nemzetközi ügynökségekkel együttműködve hozzon létre egy holdközpontú időrendszert. Az űrügynökségnek 2026 végéig kell létrehoznia az úgynevezett koordinált holdi idő (Coordinated Lunar Time, LTC), a Hold saját időzónájának rendszerét – írja a Guardian.
“Mivel a NASA, a magáncégek és az űrügynökségek világszerte küldetéseket indítanak a Holdra, a Marsra és azon túlra, fontos, hogy a biztonság és a pontosság érdekében meghatározzuk a pontos űridő szabványait” – mondta Steve Welby, az OSTP nemzetbiztonsági igazgatóhelyettese egy nyilatkozatban.
Welby megjegyezte, hogy az idő másképp telik a térben elfoglalt helyzettől függően. Lassabban telik például ott, ahol erősebb a gravitáció, így az égitestek közelében is. “Az idő egységes meghatározása az űrben tevékenykedők között kritikus fontosságú a sikeres űrbeli helyzetfelismerési képességek, a navigáció és a kommunikáció szempontjából” – mondta Welby.
A Hold időzónája a földi időhöz lesz igazítva
A koordinált holdi időt (Coordinated Lunar Time, LTC) a Fehér Ház szerint a koordinált világidőhöz (Coordinated Universal Time, UTC) kívánják kapcsolni, amely jelenleg a Föld idejének szabályozására világszerte használt fő időszabvány.
Az OSTP egyik tisztviselője a Reutersnek elmondta, hogy egységes holdi időzóna nélkül nehéz lenne biztosítani az űrhajók közötti biztonságos adatátvitelt, valamint a Föld, a holdi műholdak, a bázisok és az űrhajósok közötti kommunikáció szinkronizálását.
A NASA 2026-ra holdraszállást tervez
2026-ban az Egyesült Államok az 1972-es Apollo-17 küldetés óta először szándékozik holdraszállást végrehajtani – írja a Greek Reporter.
A NASA eredetileg négy űrhajóst akart Hold körüli pályára küldeni 2024 év végén, de a repülést 2025 szeptemberére halasztották. A legénységgel tervezett holdraszállás is csúszott, 2025-ről 2026 szeptemberére. Az űrügynökség a saját űrhajóival kapcsolatos biztonsági aggályokra, valamint a magániparból származó holdkompokkal és leszállóegységekkel kapcsolatos fejlesztési problémákra hivatkozott.
“A biztonság a legfőbb prioritásunk” – mondta Bill Nelson, a NASA igazgatója. A késleltetések “több időt biztosítanak az Artemis csapatoknak a kihívások megoldására”.
Érdemes elolvasni:
- Furcsa fehér köveket találtak a Marson: a tudósok sem értik, de hazahoznák
- Meghökkentő: évmilliárdok óta létezhet élet a Világegyetem sötét anyaga segítségével
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?