Állati művészet: Dél-Afrikában lehetett az első
Még 2018-ban, Dél-Afrikában, a Still Bay partjainál végzett kutatáskor Emily Brink különös kőzetre bukkant. A szikladarab szimmetrikus volt, négyszög alakkal. Most pedig a kutatók azt is megfejthették, mi lehet a furcsa tárgy.
A tudósok úgy vélik, a kőzetdarab megmunkálásánál a kék rájára (Dasyatis chrysonata) hasonlító formát próbáltak létrehozni. Ezt onnan gondolják, hogy az említett állat gyakran észlelhető Dél-Afrikában, így a múlt emberei is jól ismerték azt. Ha pedig ez valóban így van, a kőzet lehet a legelső olyan „műalkotás”, melyet az ember egy másik faj mintájára alkotott – írta a Smithsonian Magazine a Rock Art Research című folyóiratban megjelent tanulmányra hivatkozva.
A lelet anyaga aenoliat. Ez akkor képződik, amikor szél hatására az üledék megszilárdul. A Dél-Afrikában talált szikladarab arányaiban is jól követi a kék rája alakját, sőt, még a farokcsont is meg van jelenítve.
Ugyanakkor a kutatók nem tudják pontosan keletkezésének idejét, lévén, a hagyományos vizsgálatok következtében könnyen tönkremenne. Így végül úgynevezett optikailag stimulált lumineszcencia technikát alkalmaztak, mely szerint a lelet nagyjából 130 000 évvel ezelőtt keletkezhetett.
De miért pont rája alakú?
Elsősorban talán azért választhatták Dél-Afrikában múzsául a ráját, mivel annak lapos alakja viszonylag egyszerűbb reprodukálásra ad lehetőséget. Emellett pedig azok veszélyes természete is inspirációt nyújthatott, mivel ennek köszönhetően az állat félelmet, némi tekintélyt vált ki.
Eddig a legrégebbi, ismert, állatot ábrázoló alkotás egy közel 45000 évvel ezelőtt létrehozott barlangrajz volt. Az pedig nem mást jelenített meg, mint egy sertést. A rajz az indonéz Sulawesi-sziget egyik barlangjában található. A kategória élmezőnyébe tartozik továbbá egy szarvasmarhára hasonlító állatot megjelenítő barlangrajz Borneó szigetén, valamint az Indonéziában meglelt barlangrajz egy disznóról. Előbbi nagyjából 40000, utóbbi pedig 35400 évvel ezelőtt készülhetett.
Művészet Dél-Afrikában és azon túl
Az úgynevezett barlangművészet alkotásai általánosságban 40000 és 14000 évvel ezelőtt készültek.
A barlangrajzok zömét Franciaországban és Spanyolországban találták. De számos példát láthatunk ráj Portugália, Anglia, Olaszország, Románia, Németország, Oroszország és Indonézia területén is. Jelenleg mintegy 400 barlangrajzról van tudomásuk a kutatóknak. Ezek közül nem sok jelenít meg emberi alakokat, míg állat szinte az összesen látható. Eleinte legfőképp mamutok, korabeli rinocéroszok, oroszlánok, medvék voltak a barlangrajzok középpontjában, ám a későbbi alkotásokon már lovak és bölények is szerepeltek. Funkciójuk szempontjából szimbolikus vagy vallási jelentéssel bírtak, vannak olyan kutatók, akik szerint a barlangrajzok sámánista rituálék kellékei voltak. Ezek során a sámán a barlangban igyekezett kapcsolatot létesíteni azokkal a szellemekkel, melyek jószándékát akarták elnyerni, hogy azok segítsék az embereket a vadászatban – írta a Britannica.
Ez is érdekelhet:
A neandervölgyiek sokkal inkább szuperemberek voltak, mint evolúciós zsákutca
Újabb bizonyítékot találhattak a mitológiai harcos amazonok létezésére
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban