Hallucinogén főzetek, zenék és sámánok: az őslakosok „utazásait” mutatják be ezek a sziklák
Az elme kitágítása, a pszichodelikus utazások már a régmúlt kor emberét is foglalkoztatták. Sőt, talán még jobban is, mint minket. Így aztán bevett szokássá váltak a különböző sámánista rituálék, melyek során a résztvevők hallucinogén hatású növények által kerültek közelebb a különös víziókhoz. Ezen események alatt a zene is nagy szerepet játszott. Nemrég pedig a kutatók ennek tárgyi lenyomatát is felfedezték, méghozzá Dél-Peruban. Az ott talált vulkanikus eredetű kőzeteket ugyanis olyan vésetek díszítik, melyek krikszkrakszai, geometrikus formái vélhetően a rituálék során hallható zenéket jelenítik meg.
A különös leletekre Toro Muertóban találtak, mely vidék a dél-amerikai kontinens egyik leggazdagabb sziklarajzgyűjteményét rejti. Toro Muerto sivatagos vidékén ugyanis számos szikla található, sőt, majdhogynem 2600-at díszítés is borít. Ez pedig rendkívül érdekes „alapanyagul” szolgál a kutatók számára. Tanulmányuk szerint a cikk-cakkok kígyókat, vizet, vagy akár villámokat is szimbolizálhatnak, ám ezzel kapcsolatban nem tudnak biztos kijelentéseket tenni a kutatók – írja az IFL Science.
Na de hogy kapcsolódnak ide a hallucinogén anyagok?
Kolumbiában korábban virágzott az úgynevezett tukano kultúra, mely idejében számos művészeti alkotás született. Azt már korábban kijelentették a kutatók, hogy azok gyakran a hallucinogén ayahuasca által kiváltott látomásokat jelenítették meg. Az Amazonas vidékének őslakos közössége már évezredekkel ezelőtt is fogyasztotta rituálék során az ayahuasca főzetet. A Peruban talált kőzetek mintázatai pedig nagyfokú hasonlóságot mutatnak azokkal. Így aztán a kutatók azt feltételezik, utóbbiakat is a hallucinogén hatása alatt készíthették.
A rituálék antropológiai elemzései már korábban is kiemelték a zene kulcsszerepét. A sámánok ugyanis az úgynevezett icaros dalokat énekelve igyekeztek a résztvevőket minél közelebb juttatni az istenekhez, így próbálták kiteljesíteni a spirituális élményt. Ezáltal nem csak istenségeikhez, de őseikhez is utat szerettek volna nyitni. Úgy vélik, a táncoló embereket körülvevő alakzatok azokat a dalokat jelenítik meg, melyek az általuk ismert világon túlmutató dimenzióba való megérkezést biztosítják.
Ayahuasca, a régmúlt és a jelen drogja…
Az ayahuasca neve ismerősen csenghet, hiszen napjainkban is vannak fogyasztói. A hallucinogén főzetet különböző, az Amazonas vidékén őshonos növényekből készítik. Lényeges ezek kombinációja is, mivel önmagában egyik összetevője sem bír tudatmódosító hatással. Ilyen növények például a Banisteriopsis caapi és a Psychotria viridis. Dél-Amerikai ottani lakosai előszeretettel foyasztották a hallucinogén főzetet, ám a spanyol hódítók érkezésével visszaszorult hagyománya. A konkvisztádorok ugyanis mindent megtettek, hogy eltöröljék ezen rituálékat, a keresztény egyház a kontinensen a XVII. században be is tiltotta az ayahuasca használatát. Ám természetesen ez nem jelentette azt, hogy titokban ne éltek volna az illegális szerrel, sőt, még napjainkban is vannak fogyasztói.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra