A legkorábbi sebészetre utaló leletek több mint 20 ezer évvel régebbiek, mint gondoltuk volna
Mintegy 30 ezer évvel ezelőtt Borneóban egy ősi orvos úttörő sebészeti beavatkozást hajtott végre egy súlyos lábsérüléssel küzdő gyermeken.
Fejlett sebészet, sokkal primitívebb időkből
Az Ancient Origins beszámolója szerint valószínűsíthető, hogy a kezdetleges, kőből készült szerszámokkal meglepő ügyességgel levágták a gyermek lábának csontjait, és eközben próbálták megakadályozni a végzetes vérveszteséget vagy sokkot.
Ez a figyelemre méltó teljesítmény, amelyet a legkorábbi ismert sebészeti beavatkozásnak tartanak, megelőzi az emberiség orvosi gyakorlataira vonatkozó korábbi becsléseket.
A Nature szaklapban is megjelent egy tanulmány a leletekkel kapcsolatban. Ezek felfedezése előtt általánosan elfogadottnak vélték azt, hogy a jelentős orvosi innovációk a letelepedett mezőgazdasági társadalmakkal együtt jelentek meg körülbelül 7 ezer évvel ezelőtt. A borneói lelet azonban ezt igencsak rácáfolni látszik erre, és arra utal, hogy a fejlett orvosi tudás már jóval korábban is létezett.
A vadászó-gyűjtögetőknek talán nem kellett orvosi ellátás?!
Az amputált testrészek aprólékosan eltemetett maradványaiból származó bizonyítékok tudatos és ügyes sebészeti beavatkozásról árulkodnak, ami az orvosi szakértelem olyan szintjére utal, amelyet korábban nem ismertek el az ókorban.
Ez a felfedezés az orvosi gyakorlatok eredetének újraértékelésére készteti a kutatókat. Míg a sebészeti eljárásokra vagy gyógyászati kezelésekre vonatkozó meggyőző bizonyítékok más emberszabásúaknál továbbra is hiányoznak a Homo sapiens előtti időkből, az állatoknál, különösen a csimpánzoknál megfigyelt öngyógyítás az orvosi viselkedés evolúciós kiindulópontját is jelentheti.
Ezek a felfedezések rávilágítanak arra, hogy milyen leleményes és összetartó közösség tagjai voltak az akkori emberek is. Ebből a történetből pedig talán még arra is következtethetnénk, hogy az orvoslás gyakorlása talán pont olyan ősi, mint maga az emberiség.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja