Peter Freuchen, aki 1886 februárjában született Dániában, nem egy átlagos felfedező volt. A 180 centiméter magas figura bátran merészkedett a világ leghátborzongatóbb zugaiba, és eposzi kalandokban vett részt miközben elképesztő hőstettek hajtott végre lépten-nyomon.
Freuchen útja lázadó lélekkel kezdődött, ami arra késztette, hogy a felfedezés izgalmáért felhagyjon a hagyományos, orvosi tanulmányokat folytató élettel. Minden lehetséges sarki expedícióhoz csatlakozott, majd Grönland és az Északi-sark zabolátlan vadonja rabul ejtette. Barátja, Knud Rasmussen kíséretében Freuchen olyan expedíciókra indult, amelyek az emberi kitartás határait feszegették, átkeltek a fagyos pusztaságokon, és kapcsolatot teremtettek az őslakos inuitokkal — írja a Badass of the Week.
Thule, a Freuchen által Grönlandon létesített kereskedelmi állomás lett a menedéke és számos merész expedíció bázisa. A szélsőséges körülmények ellenére elmerült az inuit kultúrában, feleségül vett egy inuit nőt, és olyan gyermekeket nevelt, akik nyomot hagytak a kanadai politikában.
Freuchen hőstettei túlmutattak az Északi-sarkvidéken, hiszen olyan távoli régiókat fedezett fel, mint Szibéria és Dél-Afrika, mindig az emberi felfedezés határait feszegetve. Freuchen milliomos státusza és egy tekintélyes magazinnál betöltött szerkesztői szerepe ellenére is megmaradt kalandvágyó szellemiségének, és még jóval későbbi éveiben is expedíciókat indított.
Freuchen egyik leglegendásabb történetéhez tartozik, hogy megrázó módon menekült meg egy hóviharból, amely élve eltemette. Leleményességét és puszta elszántságát felhasználva saját ürülékéből készített egy rögtönzött kést 30 óra bezártság után. Feltörte a szabadság felé vezető utat, elképzelhetetlen megpróbáltatásokat vészelve át, mielőtt biztonságba kúszott volna.
Egy viking egyéb tevékenységei
Kalandjai mellett Freuchen termékeny író volt, közel 30 könyvet írt, amelyekben az inuit kultúra lényegét és saját figyelemre méltó élményeit örökítette meg. Munkásságát a filmvásznon is megörökítették, amikor egyik könyvéből Oscar-díjas filmet forgattak, amelyben maga Freuchen játszotta a főgonosz szerepét.
A második világháború alatt Freuchen bátorsága ragyogott, amikor csatlakozott a dán ellenálláshoz, életét kockáztatva meghiúsította a náci hadműveleteket és megvédte a menekülteket. Annak ellenére, hogy a németek letartóztatták és halálra ítélték, sikerült megszöknie, és a háború végéig folytatta a harcot.
Későbbi éveiben Freuchen New Yorkban telepedett le, ahol továbbra is kalandokkal és intrikákkal teli életet élt. Peter Freuchen 1957-ben hunyt el, páratlan történeteket hagyva maga után. Hamvait a grönlandi Thule fölött szórták szét, örökre összekötve szellemét a vadonban, amelyet annyira szeretett.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm