A Naprendszer legkülönlegesebb vulkánja elsősorban arról nevezetes, hogy milyen lávát lövell, ám az is ámulatba ejtő, ami a kitörések után hátramarad: a fekete láva fehérré dermed néhány óra alatt. Ilyen felszínt felszín pedig vélhetően sehol nem található a Naprendszerben, talán csak a Vénuszon.
Burjánzó élet a motorolajat lövellő vulkán körül
Tavaly írtunk arról a tudományos felfedezésről, miszerint Kelet-Afrikát néhány millió éven belül leválaszthatja a még mindig aktív Kelet-Afrikai Törésvonal Afrika maradék részéről. Tudományosabban fogalmazva, a núbiai kőzetlemez és a szomáliai kőzetlemez eltávolodik egymástól és a kettő között egy újabb óceán jöhet létre. Persze ez évtízmilliók kérdése a jelenlegi számítások szerint, ki tudja, hova jut addig az emberiség.
Ám e törésvonal már most hatalmas meglepetéseket tartogat a vulkanológusok számára. Itt működik ugyanis a Föld – de vélhetően a Naprendszer – legkülönlegesebb tűzhányója, ami nem tüzet, hanem motorolajszerű folyadékot lövell meglehetősen sűrűn.
Ez a vulkán pedig nem más, mint a Naprendszer legkülönlegesebb vulkánja, az Ol Doinyo Lengai, amely Tanzánia egy eldugott részén található. Körülötte, a lejtőkön egyébként burjánzik az élet. Van itt minden, ami egy jó afrikai szafarihoz kellene: zsiráfók, orrszarvúk, leopárdok, elefántok. Ám fent, majdnem 3000 méter magasságban földöntúli táj fogadja a látogatót és a tudóst.
A Naprendszer legkülönlegesebb vulkánja
Az Ol Doinyo Lengai-nak két krátere is van, ezek közül az északi aktív még. Különlegessége abban rejlik, hogy lávája nem a megszokott vöröses színű, hanem szénfekete vagy sötétbarna.
Ennek oka, hogy a tanzániai vulkán lávája nem szilikátokban, hanem karbonátokban gazdag. Hasonló vulkánok talán a Vénuszon működhettek korábban, legalább is egyelőre erre engednek következtetni a kutatások, írja az iflscience.com.
A Naprendszer legkülönlegesebb vulkánja azért lövell fekete, motorolajszerű, viszkózus lávát, mert annak hőmérséklete jóval alatta marad a szokásosnak. Ennek oka pedig az, hogy a szilikátok olvadáspontja magasabb, mint a karbonátoké. Utóbbiak már 540 fokon folyékonyak.
Íme egy videó erről e különleges csodáról:
Folyamatosan aktív a vulkán, így tanulmányozható
Az északi kráter egyébként meglehetősen aktív. Utoljára 2017 áprilisában tört ki és máig lövell ki feket lávát.
A vulkanológusok megállapították, hogy gázösszetétele megegyezik a mélytengeri vulkánokéval. Arra is rájöttek, hogy a benne található karbonátok a Föld felső köpenyében található ásványokból származnak. Ott szén-dioxiddá alakulnak, ami hozzájárul a vulkán hevességéhez.
A Naprendszer legkülönlegesebb vulkánja kb 25 millió évvel ezelőtt jöhetett létre, amikor tektonikailag aktívvá vált a Kelet-Afrikai Törésvonal. Ezen a területen nagyjából minden évben néhány milliméterrel távolodik Afrika keleti része a nyugatitól, a szomáliai lemez a núbiaitól.
E jelenségnek köszönhetők a környéket uraló Kilimandzsáró, Kenya vagy Ol Doinyo Lengai hófödte csúcsai.
Ez is érdekelhet tűzhányó témában:
- Az antarktiszi vulkán, mely aranyat szór a levegőbe – Olvass tovább ITT
- 12 tény a vulkánokról, amiket valószínűleg nem tudtál EBBEN a cikkünkben
Nyitókép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A titokzatos H1N1 vírus feltámadása: Egy elfeledett influenza története
Medvegyev szerint ‘csak ideig-óráig lehet Oroszország türelmét próbára tenni’
Lehetséges, hogy az univerzum egy fekete lyuk belsejében van?
Ukrajna behatolása megtorpedózta Moszkva tervezett offenzíváját
A centuriók nemcsak a római hadsereg, de a társadalom alappillérei is voltak
Léggömbszerűen fújódik a legkülönlegesebb vulkán körül a talaj, a kutatók sem tudják, mikor törhet ki