Bizonyítékot találhattak a Naprendszer 9. bolygójának létezésére
A tudósok közzétették az eddigi legerősebb bizonyítékot egy titokzatos, ismeretlen bolygóról, amely a Naprendszerben rejtőzik.
Vajon tényleg nem láttuk még a Naprendszer összes bolygóját?
Az arXiv-on elérhető tanumlány szerint a szóban forgó objektum elméleti létezése már régóta lenyűgözte a szakértőket, akik tanulmányozták a szokatlan viselkedést közvetlenül a Naprendszer peremén. A bizonyíték magyarázatot adhat a távoli objektumok szokatlan pályájára, az objektum állítólag 250-szer távolabb van a Naptól, mint a Föld.
Az objektumot kilencedik bolygónak, vagy X-bolygónak nevezik, és most egy Konstantin Bogytin csillagász által vezetett csapat úgy véli, hogy megtalálta az eddigi legerősebb bizonyítékot a létezésére. Bogytin szerint az új kutatás “az eddigi legnagyobb, statisztikai bizonyíték arra, hogy a 9-es bolygó valóban létezik”.
A kutatás a Neptunuszon túli objektumokra, vagyis a TNO-kra (trans-Neptunian objects) összpontosít, amelyek a Neptunuszon túl, a Naprendszer peremén található objektumok. A Neptunusz pályájának hatása miatt ezeknek az objektumoknak a viselkedése gyakran instabil és nehezebben mérhető – ami azt jelenti, hogy a lehetséges kilencedik bolygót kereső szakértők gyakran kizárták őket a kutatásaikból.
Az új tanulmány azonban megvizsgálja ezeket a TNO-kat, és összefoglalja, hogy mozgásuk egy másik, még fel nem fedezett bolygó hatására jön létre. Miután szimulációkat végeztek, hogy jobban megértsék, hogyan befolyásolták ezeknek az objektumoknak a pályáját különböző tényezők, a csapat azt állítja, hogy a kilencedik bolygó elmélete továbbra is a legjobb magyarázat.
A kutatócsoport beszámolója szerint a további vizsgálatokat a Vera C Rubin Obszervatórium jövőbeli indulása teszi majd lehetővé. A létesítményt jelenleg is építés alatt áll Chilében, és elindulása után az égboltot fogja fáradhatatlanul pásztázni, hogy megértsék, hogyan viselkednek ezek a nagyon távoli objektumok.
“A felfedezésnek lehetősége hatalmas mennyiségű információt ígér Naprendszerünk külső területeinek rejtelmeibe” – írja a csapat a tanulmányában.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Hubble és a JWST megerősítette: fogalmunk sincs, hogyan tágul a világegyetem
Ilyen fát még nem láttál – káposztadíszek a Vecsési fenyőn
Mi történne egy közeli csillagrobbanáskor a Földdel?
Meglepő modellváltás: gazdasági társasághoz kerül a BME
6 európai karácsonyi vásár, ahová néhány óra alatt eljuthatsz Budapestről
Moszkvában bújtatja bukott szövetségesét Putyin