Az apró, békés település, Iharosberény, a Zala megyei erdők mélyén rejtőzik, ahol egy különleges titok rejtőzik az erdő mélyén. Egy fenyő, mely magasodik az ég felé, nem csupán méretével, de történetével is lenyűgözi azokat, akiknek szerencséjük van találkozni vele.
Dr. Pósfai György, természettudós és elkötelezett dendromán, azaz faimádó, fedezte fel ezt a különleges példányt. A fenyőt 2019-ben mérték fel először, melynek eredménye szerint a fa 51 és 52 méter közötti magasságban tornyosul az ég felé. Későbbi, pontosabb mérések alátámasztották, hogy a fa valóban 51,65 méteres. Azóta feltételezhető, hogy ez a lenyűgöző példány már átlépte a 52 méteres magasságot, ami még inkább kiemeli különlegességét és impozáns jellegét az erdőben — írja a Turista Magazin.
A legmagasabb fa hosszú élete
Az Iharosberényi Óriás Duglászfenyő életkorára vonatkozóan az irodalmi és erdészeti adatok alapján becsléseket lehet tenni. A fát az 1870-80-as években ültették, amikor az amerikai duglászfenyőt először honosították meg a területen. Ez a fafaj eredetileg az észak-amerikai kontinensről származik, ahol akár 100 méteresre is megnőhet. Az eddig ismert legnagyobb példányt 1897-ben vágták ki Washington államban, mely 145 méter magas volt és becsült életkora 480 év volt. Az Iharosberényi óriás ezen adatok fényében még mindig lehetőséget kap arra, hogy tovább növekedjen és híres távoli rokonaihoz hasonlóan hatalmasra nőjön.
Az erdők világnapja alkalmából érdemes elgondolkodnunk az ilyen különleges természeti kincseink jelentőségéről és értékéről. Az Iharosberényi Óriás Duglászfenyő nem csupán egy fa, hanem egy emlékeztető arra, hogy mennyi titok és történet rejtőzhet az erdők mélyén. És hogy mikor következő alkalommal járunk erdőnkben, ne felejtsük el felnézni és megcsodálni az ilyen lenyűgöző természeti csodákat, melyek méltán tekinthetők az erdők igazi őrzőinek és jelképeinek.
A világ legmagasabb fája
A Hyperion, a világ legmagasabb élő fája mellett a magyar testvére eltörpül. Az észak-kaliforniai Redwood Nemzeti Park buja kiterjedésében található parti mamutfenyő hatalmas magasságokba emelkedik, körülbelül 116 méter magasra, törzsének átmérője pedig meghaladja a 4,94 métert. A becslések szerint 600-800 éves Hyperion a faj rugalmasságát és hosszú élettartamát képviseli, bár viszonylag fiatalnak számít a parti mamutfenyők potenciális élettartamához képest, amely meghaladhatja a 2000 évet is.
A Hyperion pontos helyét 2006-ban fedezték fel Chris Atkins és Michael Taylor természettudósok a park távoli terepének felfedezése során, és a Hyperion pontos helye továbbra is szigorúan őrzött titok, ami még titokzatosabbá teszi a már így is legendás státuszát. A Hyperion felfedezése még lenyűgöző szomszédait, a Helioszt, az Ikaroszt és a Daidaloszt is háttérbe szorította, amelyek a Hyperion felfedezése előtt rövid ideig birtokolták a világ legmagasabb fái címet. Páratlan termetével a Hyperion a természeti csodák világítótornyaként szolgál, magával ragadva mindenkit, aki elég szerencsés ahhoz, hogy megpillantsa toronymagas jelenlétét az ősi mamutfenyő ligetek között — írja a How Stuff Works.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban