A krakkói erődrendszer eddig ismeretlen maradványaira bukkantak
A lengyelek 2031-re várhatják S52 nevű autópályájuk átadását, mely többek között a Cseh Köztársaság Cieszyn településének határával fogja összekötni a lengyel fővárost. Ennek építésekor a projekten dolgozó régészcsoport különös dologra bukkant: a krakkói erődrendszer eddig ismeretlen maradványaira.
Az építmény az úgynevezett krakkói erődrendszer részét képezte, melyet az osztrákok építettek ki a 19.században. Több mint 50 erőd tartozott hozzá, melyből 44 maradt fenn teljes egészében vagy csak kisebb módosulásokkal az utókor számára. A híres, középkori Wawel-vár is a krakkói erődrendszerhez tartozott – írja a Heritage Daily.
A krakkói erődrendszer létrejötte
A krakkói erődrendszer megalkotásáról nem sokkal az 1815-ben létrehozott állam, a Krakkói Köztársaság felszámolása után döntöttek. Az ezzel kapcsolatos végleges dokumentumokat I. Ferenc József császár 1850 áprilisában írta alá. Egyesek úgy vélték, építésének hátterében a város felügyelete és az esetleges felkelések elfojtása állt. Ugyanakkor a történészek szerint a krakkói erődrendszer legfőbb feladata az volt, hogy megvédje Ausztria északi területeit az esetleges porosz és orosz betörésekkel szemben. Az eredeti fellegvár a Wawel-vár volt, a fő védelmi alakzatokat a Kościuszko-felkelés idején emelt, a mai Három bárd sugárút (Aleje Trzech Wieszczów) mentén felállított bástyákra alapozták – írja a Kraków Travel.
Nem hagyhatták figyelmen kívül a haditechnika fejlődését
A Habsburg-erőd alapját a Krakkót és Podgórzet körülvevő falak lehettek. Utóbbi akkoriban még önálló városként funkcionált, ma már Krakkó része. Az erődítmény bővítésekor figyelembe kellett venniük a tüzérség fejlődésében bekövetkezett forradalmi változásokat. Ez az időszak nagyban meghatározta a 19. század második felének csataterein zajló eseményeket. A lövedékkapacitás és a lőtávolság többszörösére növekedése arra kényszerítette az erődítmények alkotóit, hogy az erődítmény magjától, azaz a városközponttól egyre távolabb is építsenek védelmi elemeket. Krakkót három erődítési gyűrű vette körül – írja a visitmalopolska.pl.
Földsáncok és használati tárgyak
A régészek az ásatások során földszerkezetek maradványait tárták fel. A szakemberek földsáncok valamint vizesárkok nyomain kívül ráadásul még a gyalogsági sáncok területéről az esővíz elvezetéséhez alkalmazott berendezésre és egy 25×7,5 méteres óvóhelyre is rátaláltak.
A Lengyel Köztársaság sajtónyilatkozata szerint a katonák mindennapi életével kapcsolatos tárgyakra is bukkantak: előkerült például egy olyan zománcozott ónbögre, melynek alján a kétfejű császári sas, az Ausztria felirat és a és H&C kezdőbetűk láthatók.
A jelölés alapján megállapították, hogy a bögrét az ausztriai Knittelfeldben található Haardt & Co. gyár készítette. A gyárat 1873-ban alapította Friedrich Wilhelm Haardt. Dombornyomott, zománcozott edényeket gyártottak, többek között az akkori osztrák hadsereg megrendelésére – írja a Heritage Daily.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra