A világ legveszélyesebb barlangjában láthatatlan gyilkosoktól kell tartanunk
Egy kenyai barlangot a “Föld egyik legveszélyesebb helyének” neveztek el a sötét járatokban rejtőző, láthatatlan és akár halálos fenyegetés miatt.
A kenyai Mount Elgon Nemzeti Parkban található Kitum-barlang története egyszerre csodálatra méltó és hátborzongató.
A Kitum-barlang rejtélye évtizedeken át megoldatlan maradt
A barlang falait furcsa mód vésésnyomok borítják. Azt is gondolhatnánk, hogy aranyat vagy gyémántot kereső bányászok próbáltak volna itt szerencsét, valójában a válasz nem emberi.
A képződmény falában található sónak köszönhetően a Kitum feltehetően számos állatot vonzott, javarészt antilopokat és elefántokat, akik a Kitum óriási sólelőhelyként használták, adta hírül az Unilad.
A falon található nyomokat tehát az elefántok agyarai hagyták, és az évezredek alatt valószínúleg bővítették is a járatokat. Ezzel azonban elérkeztünk a sztori sötét részéhez.
Az 1980-as években a Kitum egy incidens után vált híressé, vagy inkább hírhedté. Ekkor két látogató meghalt a Marburg nevű halálos vírus miatt.

A Kitum-barlang bejárata. Képernyőfotó: Dr Ben Miles/YouTube
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a vírus egy “rendkívül virulens betegség, amely vérzéses lázat okoz”. Ez károsítja a szív- és érrendszert, és csökkenti a szervezet működőképességét.
A WHO szerint a halálozási arány akár 88 százalék is lehet, és ugyanabba a családba tartozik, mint az ebolát okozó vírus.
A halálos kór az embereken keresztül vérrel, váladékkal, szervekkel vagy más testnedvekkel való közvetlen érintkezés, valamint szennyezett felületek révén terjedhet.
A betegséget azok kaphatják el, ha hosszan kiteszik magukat a gyümölcsdenevér-kolóniák által lakott bányáknak vagy barlangoknak.
Feltehetően ez történt egy franciaországi férfi esetében, aki 1980-ban meghalt, miután meglátogatta Kitumot, illetve egy 15 éves fiú 1987-ben szintén erre a sorsra jutott.
A haláleseteket követően az Egyesült Államok Hadseregének Fertőző Betegségekkel Foglalkozó Orvosi Kutatóintézete (USAMRIID) küldetést indított a Kitumban, hogy megpróbálja megtalálni a vírusért felelős fajt.
Sokféle fajból vettek mintát, de furcsa módon nem találtak Marburg-kórt okozó vírust.
Annak ellenére, hogy nem találták a vírus jelenlétét, a Kitumot továbbra is a Föld egyik legveszélyesebb helyeként hivatkoznak rá.
A két halálesetet követő években a különböző országok bányáiban végzett kutatások a Marburg-vírusra utaló bizonyítékokat találtak a barlangban élő egyiptomi gyümölcsdenevérekben.
A bányákban ugyanannak az afrikai gyümölcsdenevérfajnak a kolóniái voltak, amely a Kitum-barlangban is él, ami arra utal, hogy mégiscsak ők okozták a betegséget.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogy úszta meg Oroszország Donald Trump vámjait?
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!
Magyar tudósok segítségével fejtették meg a madarak repülésének titkát
Leonardo da Vinci robotlovagjától valószínűleg eldobtad volna az agyad
Kötelező program a lengyeleket kedvelőknek: hamarosan jön a Lengyel Filmtavasz
Ez történne veled, ha csobbannál egy nukleáris reaktor pihentető medencéjében