A Várnegyed különösen gazdag emlékekben és rejtett történetekben. Az Úri utca egyik barokk lakóháza látszólag semmi különlegeset nem mutat a felszínen, de a falak mögött rejlik valami különleges. A 19. századi alapokra épült, középkori barlangrendszerben megbúvó bunker vagy kincsestár, amelynek mélyén százak húzták meg magukat az ostrom alatt.
A budai Várnegyed az emléktáblákkal díszített épületeiről híres, melyek egykor a magyarországi nemesség családjainak otthont adtak. Az Úri utca 72. számú ház egészen az 1930-as évek közepéig a Zichy család birtoka volt, de tartozások miatt Scossa Géza, a Magyar Nemzeti Bank akkori alelnöke vásárolta meg. Az épület alatti barlangrendszer a második világháború előtti óvintézkedések részeként vált fontossá, amikor a fegyverkezési verseny és a háború veszélye egyre nőtt.
Kincsestár a hegyben
Az Úri utca 72. szám alatti barlangrendszer tökéletes választásnak tűnt a bunker helyszínéül, amelyet az épület középkori alapjaira építettek. A titkos munkálatokat Scossa Géza nevén zajlottak, hogy elkerüljék a nyilvánosságot és a leleplezést. A bunkerben helyet kapott az értékek és az állomány megóvása érdekében a Magyar Nemzeti Bank.
Miért pont az Úri utca 72-re esett a választásuk? A lényeget nem az utcaszinten kell keresnünk, hanem alatta, a hegy gyomrában rejtőzik. A középkor óta folyamatosan bővített alagutak és üregek közül tökéletes választásnak tűnt az 1884-ben újrafelfedezett, Úri utca 72. alatt húzódó, nagyobb alapterületű barlang. Az egyetlen igazi nehézséget az jelentette, hogy az építkezésnek teljes titokban kellett zajlania, ezért is a már említett Scossa Géza nevén volt a ház, egészen 1942-ig, amikorra már befejeződtek a munkálatok.
Az épület alatti barlangrendszer mintegy 33 méterrel a felszín alatt húzódik, több mint 1500 négyzetméteres alapterülettel és szűk alagutakkal. Itt vészelte át a város lakossága az ostromot, miközben az épület felett a háború dúlt. Az óvóhelyen keresztül betekintést nyerhetünk a háborús évek mindennapjaiba és az itt élő emberek életébe.
A bunker mai állapota a múlt időket idézi, ahol az 50-es évekbeli technikai felszerelések és berendezések még láthatóak. A Pallas Athéné Innovációs és Geopolitikai Alapítvány (PAIGEO) birtokába kerülése óta a helyszín állagfelmérése és lehetséges új funkciók keresése folyik.
A felfedezés élményét és a város mélyébe vezető utazást érdemes megélni, hogy közelebbről megismerjük Budapest rejtett történeteit és titkait.
Ahogy a múltba tekintünk vissza, ráébredünk arra, hogy a város szívében lévő épületek és barlangok többet rejtenek, mint első pillantásra látszik. A Budavári Bunker egy ilyen hely, ahol a múlt mélyére merülve megismerhetjük a város történelmét és az itt élő emberek mindennapjait.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében