A Várnegyed különösen gazdag emlékekben és rejtett történetekben. Az Úri utca egyik barokk lakóháza látszólag semmi különlegeset nem mutat a felszínen, de a falak mögött rejlik valami különleges. A 19. századi alapokra épült, középkori barlangrendszerben megbúvó bunker vagy kincsestár, amelynek mélyén százak húzták meg magukat az ostrom alatt.
A budai Várnegyed az emléktáblákkal díszített épületeiről híres, melyek egykor a magyarországi nemesség családjainak otthont adtak. Az Úri utca 72. számú ház egészen az 1930-as évek közepéig a Zichy család birtoka volt, de tartozások miatt Scossa Géza, a Magyar Nemzeti Bank akkori alelnöke vásárolta meg. Az épület alatti barlangrendszer a második világháború előtti óvintézkedések részeként vált fontossá, amikor a fegyverkezési verseny és a háború veszélye egyre nőtt.
Kincsestár a hegyben
Az Úri utca 72. szám alatti barlangrendszer tökéletes választásnak tűnt a bunker helyszínéül, amelyet az épület középkori alapjaira építettek. A titkos munkálatokat Scossa Géza nevén zajlottak, hogy elkerüljék a nyilvánosságot és a leleplezést. A bunkerben helyet kapott az értékek és az állomány megóvása érdekében a Magyar Nemzeti Bank.
Miért pont az Úri utca 72-re esett a választásuk? A lényeget nem az utcaszinten kell keresnünk, hanem alatta, a hegy gyomrában rejtőzik. A középkor óta folyamatosan bővített alagutak és üregek közül tökéletes választásnak tűnt az 1884-ben újrafelfedezett, Úri utca 72. alatt húzódó, nagyobb alapterületű barlang. Az egyetlen igazi nehézséget az jelentette, hogy az építkezésnek teljes titokban kellett zajlania, ezért is a már említett Scossa Géza nevén volt a ház, egészen 1942-ig, amikorra már befejeződtek a munkálatok.
Az épület alatti barlangrendszer mintegy 33 méterrel a felszín alatt húzódik, több mint 1500 négyzetméteres alapterülettel és szűk alagutakkal. Itt vészelte át a város lakossága az ostromot, miközben az épület felett a háború dúlt. Az óvóhelyen keresztül betekintést nyerhetünk a háborús évek mindennapjaiba és az itt élő emberek életébe.
A bunker mai állapota a múlt időket idézi, ahol az 50-es évekbeli technikai felszerelések és berendezések még láthatóak. A Pallas Athéné Innovációs és Geopolitikai Alapítvány (PAIGEO) birtokába kerülése óta a helyszín állagfelmérése és lehetséges új funkciók keresése folyik.
A felfedezés élményét és a város mélyébe vezető utazást érdemes megélni, hogy közelebbről megismerjük Budapest rejtett történeteit és titkait.
Ahogy a múltba tekintünk vissza, ráébredünk arra, hogy a város szívében lévő épületek és barlangok többet rejtenek, mint első pillantásra látszik. A Budavári Bunker egy ilyen hely, ahol a múlt mélyére merülve megismerhetjük a város történelmét és az itt élő emberek mindennapjait.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat
Mutáns kullancsot találtak Magyarországon: agyhártyagyulladást vagy halált is okozhat
Hogy úszta meg Oroszország Donald Trump vámjait?
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!
Magyar tudósok segítségével fejtették meg a madarak repülésének titkát