Van 5 dolog a pisai ferde toronyról, amelyet nem hangoztatnak
A pisai ferde torony Olaszország egyik legnépszerűbb nevezetessége, amely évente turisták millióit vonzza. Az oda látogató turisták azonban gyakran figyelmen kívül hagynak néhány érdekes részletet.
A pisai ferde torony kevéssé ismert tényei
Először is, bár messze a legnépszerűbb, nem ez az egyetlen ferde torony a világon. Ott van például az Abu-Dzabiban található Capital Gate Tower, írja az Ancient Origins.
Másodszor, valamiért hajlamosak az emberek elfelejteni, hogy az eredetileg Campanile di Pisa néven emlegetett torony, amely 1173 és 1372 között épült, a pisai székesegyház harangtornyaként működött.
A torony tetejéről Galileo Galilei gravitációs kísérleteinek legendás történetét továbbra is kétségek övezik. A lejtőkkel végrehajtott kísérletei azonban egyre nagyobb tudományos népszerűségre tesznek szert.
Ráadásul a torony jellegzetes dőlése, amely Pisa puha talajából ered, a történelem során számos helyreállítási kísérletet meghiúsított, beleértve Benito Mussolini fasiszta diktátor félresikerült beavatkozását is.
A torony évszázadokon át túlélte az összes földrengést, amely különösen figyelemre méltó, tekintettel a torony bizonytalan dőlésére. A legújabb kutatások szerint ennek az oka a dinamikus talaj-szerkezet kölcsönhatás (DSSI) nevű jelenség. Gyakorlatilag a puha talajnak köszönhetően a torony sokkal kevésbé remeg meg földrengés esetén, így láthatjuk napjainkban is.
Annak ellenére, hogy a toronynak el kellett viselnie a térség összes szeizmikus veszedelmét, végig kitartott, ami a mérnököket és a kutatókat egyaránt lenyűgözte. A pisai ferde torony stabilitása tehát az építészetéből és a környezeti adottságokból összetevődő szerencsés egybeesés.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?