A ritka tál egy ötágú csillagot ábrázol, Izraelben került elő
Az izraeli Berner régióban egy közösségi ásatáson egy ötágú csillagot ábrázoló tálat tártak fel.
A tál az Abbászidák korából származik, amikor Izraelben a Fatimid Kalifátus uralkodott, egy iszmáilita síita dinasztia, amely Észak-Afrika és Nyugat-Ázsia nagy területét uralta.
Megbecsült műtárgy
Az Izraeli Régiségügyi Hatóság (IAA) sajtóközleménye szerint a tál a Kr. u. 9-10. századból származik, és zöld kerámiafestékkel mázas. Egy ötágú csillag látható rajta, írja a Heritage Daily.
Úgy tűnik, hogy a tálat az ókorban megrongálták, és fúrt lyukakkal javították ki, amelyekbe fém- vagy ólomhuzalokat illesztettek. Dr. Itamar Taksel, az IAA munkatársa elmondta: „A tál javítása arra utal, hogy az előző tulajdonos szemében fontos volt – talán a csillag mintája miatt, vagy azért, mert korlátozott anyagi lehetőségekkel rendelkezett, és ezért jobb volt a tál javításába fektetni, mint újat vásárolni”.
Ötágú csillag
Az ötoldalú csillag a Salamon pecsétjeként ismert Dávid-csillag elődje volt, amely az izraeli Salamon királynak tulajdonított legendás pecsétgyűrű. A pentagrammát a történelem során a mágiában és az okkultizmusban gyakran használták szimbólumként, de jelentése az idők során nagyon változatos volt: többek között a védelem, a tökéletesség, az ördög és az emberiség szimbólumaként is funkcionált, írja a Britannica enciklopédia.
Az ókorban az egyiptomi és mezopotámiai síremlékeken és pecséteken, valamint a görög érméken szerepelt. A pentagramma Pitagorasz és tanítványai szimbóluma volt, valószínűleg azért, hogy a követők felismerjék egymást. Egyes források szerint a püthagoreusok az egészség és a tudás szimbólumának tekintették, és egyes ábrázolásokon az „egészség” szó görög betűit helyezték el a pontoknál. Általánosságban a gonosz elűzésére szolgáló szimbólumként is használhatták.
Hatágú csillag
Csakhogy a tányéron látható csillag a zsidó kultúrához kötődik. Salamon pecsétjének hagyománya később bekerült az iszlám arab forrásokba.
A szimbólum – amelyet történelmileg nem csak a zsidók használtak – az ókorból származik, amikor az ötágú csillaggal együtt mágikus jelként vagy díszítésként szolgált, magyarázza a Britannica. A középkorban a Dávid-csillag egyre gyakrabban jelent meg a zsidók körében, de nem kapott különösebb vallási jelentőséget; néhány középkori katedrálison is megtalálható.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban