Szinte hihetetlen, de a mutáns indonéz törzs egy speciális gént fejlesztett ki, amely segíti őket felfoghatatlanul hosszú ideig a víz alatt lenni.
A bajau nevű indonéz törzs olyan speciális képességet fejlesztett ki, aminek köszönhetően elképesztően sokat tudnak a víz alatt lenni, írja a LADbible.
Nem véletlen, hogy a víz alatt nem tudjuk túl sokáig visszatartani a lélegzetünket. És ennél még veszélyesebb, amikor mélyre úszunk az óceánba. Ugyanis a megnövekedett víznyomás hatására a tüdő véredényei megtelnek vérrel, ami szakadást és bizonyos esetekben halált okoz.
Mi történik a víz alatt?
Amint Reina E. Mebius és Georg Kraal tanulmányából kiderül, lépünk arra van, hogy segítsen a vörösvértestek újrahasznosításában. De egy idő után már lépünk is képtelen felvenni a harcot a növekvő nyomással. Indonéziában azonban kifejlődött egy olyan mutáns törzs, amelynek számos tagja genetikai felépítésének hála képes az óceán mélyére úszni.
Itt egy videó is minderről:
A törzs tagjai lakóhajókban élnek, és sok időt töltenek az óceánban. Így azon nem lepődünk meg, hogy nagyszerűek a horgászatban, a búvárkodásban és az úszásban is. Az már sokkal meghökkentőbb, hogy a törzs egyes tagjai 70 méter mélyre is képesek lemerülni, ha mindössze súlyok és úszószemüveg használatával.
Egyes búváraik azt is állítják, hogy 13 percig voltak a tenger alatt, miközben „elérték az óceán fenekét”.
Csak hogy értsük, hogy ez mekkora dolog: a legtöbb búvár ritkán merül 40 méternél mélyebbre. Melissa A. Ilardo, a Cambridge-i Egyetem szakértője azt mondja, hogy a nomád emberek naponta többször is tudnak nyolc órán át merülni, és idejük 60 százalékát víz alatt töltik.
Hogy képes erre a mutáns törzs?
A mutáns törzs tanulmányozása során felfedezte, hogy a víz alatti úszás során genetikai előnyük van, többek között azért, mert extra nagy lépük van. “Nem sok információ áll rendelkezésre az emberi lépekről fiziológiai és genetikai szempontból, de tudjuk, hogy a mélybúvárfókáknak, mint például a Weddell-fókának, aránytalanul nagy lépük van” – fejtette ki Ilardo.
Hozzátette: „Úgy gondoljuk, hogy a bajauknak van egy olyan alkalmazkodó képességük, amely növeli a pajzsmirigyhormonok szintjét, és ezáltal növeli a lép méretét.”
Egernél is kimutatták már
Egerek esetében egyébként már kimutatták, hogy a pajzsmirigyhormonok és a lép mérete összefügg. Ha genetikailag megváltoztatjuk az egereket a T4 pajzsmirigyhormon csökkentésével, akkor lépük mérete drasztikusan csökken. De ez a hatás vissza is fordítható T4 injekcióval.
És a kutatócsoport felfedezett más olyan gént is, amely a lép méretéhez kapcsolódik. Ilardo ezért úgy gondolja, hogy a természetes szelekció idővel segített bajui búvároknak a gén kifejlesztésében, azaz lényegében mutáns törzs alakult ki.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ukrajna 2025 első felében Franciaországtól is kap vadászgépeket
Feltörtek egy 2 milliárd éves kőzetet, és életet találtak benne
Luxemburgi Erzsébet, a királyné aki királynő akart lenni
Ennek a törpebolygónak a kérge akár 90 százalékban is vízből állhat, ráadásul nincs is olyan messze
A tiltott sziget a Bengáli-öbölben, ahol az őslakosok hidegvérrel megölik a partraszállókat
TESZT: Hivatalosan is zseni, aki észreveszi a három állatot 15 másodperc alatt