Ezért tűnik úgy, mintha a hajók lebegnének a tenger fölött
Egy hatalmas teherhajót láttak a minap Görögország partjainál lebegni. Ennek az oka pedig nem varázslat, vagy egy új hajtómű, hanem egy optikai csalódás.
A bizarr fotót Nontas Kalogiannis görög fotós készítette, és a fata morgana nevű, furcsa délibáb remek példája. A bonyolult illúzió a fény elhajlásának eredményeként jön létre, amikor eltérő hőmérsékletű légrétegeken halad át, derül ki a Greek Reporter beszámolójából.
High seas: Mind-bending pictures show giant ship ‘floating in the sky’ off Greek coast in bizarre optical illusion https://t.co/qgpGve37v3 pic.twitter.com/3YuFxaopqz
— Daily Mail Online (@MailOnline) May 9, 2024
A fény hajlása az emberi szem és a kamerák számára is eltorzult tárgyak képét mutatja.
A fata morgana gyakran eredményezi a kép megfordulását, de néhány ritkább esetben, megfelelő körülmények között a megfigyelt tárgyak fejjel felfelé lesznek, ekkor láthatjuk ezt a furcsa jelenséget a tengeren.
Jonathan Eyers író 2011-ben megjelent könyve szerint a délibáb a bolygó hollandi legendájának is táptalajt jelenthetett. A kísértet nem korlátozódik a tengerre, és számos furcsa látványt, többek között lebegni látszó hegyeket is előidézett már.
Are ships floating or flying? Either way, summer is here! #Greece #summertime #vacations #ships #crystalbluewaters pic.twitter.com/IdOutWPdFe
— Angeland.eu (@angeland_eu) June 14, 2017
Nem csak hajókkal történhet meg
Fata Morgana, vagyis Morgan a tündér egy boszorkány, akiről úgy tartják, hogy boszorkánysággal tündérvárakat varázsolt, amelyekkel a tengerészeket a végzetükbe csalogatta.
Az évek során több lebegő hajót is lefényképeztek és videóra vettek Nagy-Britannia partjainál. Egy másik észlelés során négy hajó tűnt lebegni a tenger felett Ciprus partjainál, Limassol déli városától keletre egy vonalat alkotva.
A 19. és a 20. század elején ezek a délibábok szerepet játszhattak számos olyan sarkvidéki és antarktiszi szárazföld egymástól független felfedezésében, amelyekről később kiderült, hogy nem léteznek.

Még a szárazföldön is előfordulhat, nem csak hajókkal viccelhet meg minket. Wikimedia
A jégtakaróval borított hegyek vagy maga a jég egyenetlen felszíne hozzájárulhatott a távoli szárazföldek illúziójához.
Jakov Szannikov és Matvej Gedenysztrom azt állította, hogy 1809-1810-es, az Új-Szibériai-szigetekre irányuló expedíciójuk során a Kotyelnij-szigetektől északra szárazföldet láttak. Szannikov 1811-ben jelentette az “új föld” észlelését, és a feltételezett szigetet róla nevezték el.
Majdnem egy évszázaddal ezután, 1886-ban Eduard Toll báró, orosz szolgálatban álló német felfedező egy másik, az Új-Szibériai-szigetekre indított expedíció során jelentette, hogy ő is látta a Szannikov-földet.
Számos más felfedező is útnak indult, hogy megtalálják, de mindegyikőjük kudarcot vallott. Egyes történészek és geográfusok úgy vélik, hogy a Szannikov és Toll által látott szárazföld valójában a Bennett-sziget déli bábja volt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk