Videó: A halál barlangja, ahonnan semmi nem jön ki élve
A Cueva de la Muerte (a halál barlangja) bejárata egy átlagos üregéhez hasonlít. Az egyetlen árulkodó jel egy koponyákkal díszített figyelmeztető tábla, amelyen ez áll: “Veszély! Ezen a ponton túl tilos a behatolás”.
A halál barlangja (spanyolul “Cueva de la Muerte”) Costa Ricában található, 2 méter mély és majdnem 3 méter hosszú, és azonnal megöl minden élőlényt, aki be meri tenni a lábát – állítja a Daily Mail cikke. Ez azonban sokakat nem tántorít el attól, hogy ellátogassanak a helyszínre és készítsenek pár felvételt, amelyek aztán a közösségi médiában landolnak.
De mitől olyan halálos a barlang?
Guy van Rentergem belga barlangkutató néhány évvel ezelőtt járt a helyszínen. Elmondása szerint az üreg jelentős mennyiségű szén-dioxidot tartalmaz, melynek szintje olyan magas, hogy szinte azonnal eszméletvesztést okozhat, amit a légzés leállása követ.
Szerencsére a nyílás túl kicsi ahhoz, hogy emberek beférjenek rajta (valamint a figyelmeztető tábla is egy elég hatásos intő jel), így őket nem fenyegeti túl nagy veszély. A kisebb élőlények, például kígyók, madarak, rágcsálók és más apró állatok azonban sajnos gyorsan elpusztulnak, miután akaratlanul a bejárathoz tévednek, esetleg élelmet keresve.
“A Cueva de la Muerte abban a tekintetben szokatlan, hogy a hátsó, távoli nyílásából jelentős mennyiségű szén-dioxid gáz szivárog” – mondta van Rentergem. “Az ide belépő kis állatok általában pár másodperc alatt megfulladnak.”
Hozzátette, hogy óránként mintegy 30 kg szén-dioxid kerül a résből a légkörbe, ami egy átlagos személygépkocsi 256 km-es útjának felel meg.
“Egy év alatt ez 263 tonna szén-dioxidot jelent, ami egyenértékű azzal, hogy egy autó 2,2 millió km-t tesz meg, vagyis 56-szor megkerüli a Földet.” Pontosan nem világos, hogy mi a gáz forrása, bár van Rentergem szerint vulkáni eredetről lehet beszélni.
A halál barlangjában tett látogatása során van Rentergem egyik embere a bejárathoz tartott fáklyával demonstrálta az üreg “erejét”. A láng alig néhány másodperc alatt kialudt.
Mivel a CO2 nehezebb a levegőnél, a gáz koncentrációja az üreg aljához közelebb magasabb, ami további veszélyt jelent a kis állatokra.
A nagy koncentrációjú szén-dioxid mérgező hatása nem túl jól ismert a lakosság körében, ami azt jelenti, hogy az ilyen helyek látogatói alábecsülhetik a veszélyeket.
A Costa Rica-i halál barlangján kívül a romániai Movile-barlangban és az olaszországi Carburangeli-barlangban is nagy mennyiségű szén-dioxid található.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében