Elveszett, víz alatti tájakat találtak Horvátország partjainál
A Bradfordi Egyetem és a Spliti Egyetem kutatói együtt dolgoznak Life on the Edge projekten, amely során víz alatti felvételek segítségével feltártak egy elveszett, víz alá merült tájat Horvátország partjainál.
A kutatók a legmodernebb víz alatti, 3D-s szeizmikus érzékelők segítségével ősi patakok, folyók, dombok és geológiai jellegzetességek hálózatát azonosították Split, Horvátország második legnagyobb városának partjainál, adta hírül a Heritage Daily.
Milyen titkok lapulhatnak Horvátország partjainál?
24-10 ezer évvel ezelőtt a tengerszint mintegy 100 méterrel alacsonyabb volt, mint napjainkban. Ez pedig azt jelenti, hogy az Adriai-tenger hatalmas területeit valószínűleg emberek lakták a mezolitikum idején.
Az Adriai-tenger északi medencéjének egyes részei még ma is ritkán haladják meg a 100 méteres mélységet, míg a Velence és Trieszt közötti szakasz mindössze 15 méter mély.
Dr. Simon Fitch, a kutatás vezetője elmondta, hogy “ez egy sokkal változatosabb táj, és jobb állapotban is maradt fönn, mint azt előzetesen vártuk. Gyönyörűen megőrződött folyók és torkolatok vannak eltemetve a mostani tengerfenék alatt.”
Ezekből a földrazji sajátosságokból képesek lehetnek megállapítani, hogy hol éltek az ősi emberek, mivel a mezolitikum, vagyis a kőkorszak emberei a természeti erőforrások miatt ideiglenes táborokban éltek a folyók és tavak mentén.
Vedran Barbarić, a spliti egyetem bölcsészet- és társadalomtudományi karának docense így nyilatkozott:
Biztos vagyok benne, hogy a projekt eredményei mérföldkőnek számítanak majd a drámai környezeti változásokról és az emberi reakciókról szóló ismereteinkben.
“Most már lehetőségünk van arra, hogy feltegyünk néhány izgalmas kérdést. A végső célunk pedig az emberi leletek megtalálása” – tette hozzá Barbarić.
A csapat azt tervezi, hogy búvárokat küld le több, már azonosított lelőhelyre, hogy emberi tevékenységre utaló bizonyítékokat találnak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
2028-ra feltámasztanák a gyapjas mamutokat
Harc a víz ellen: Innovációk az árvízvédelmi technológiákban
6 észak-koreai katona holttestét azonosíthatták az ukrán fronton
Meglepő dolgot fedeztek fel a pteroszauruszokról, a valaha volt legnagyobb repülő állatokról
Egyenlő státuszban éltek a férfiak és a nők a 9 ezer éves ősi városban
Nem egyedül jött az aszteroida, amelynek becsapódása a dinoszauruszok kihalásához vezetett