A Föld legveszélyesebb tárgya mellett 5 perc is halálos
De mi is az a bizonyos legveszélyesebb tárgy?
Talán egy bomba? Egy vegyi fegyver? Esetleg egy nagyon ingatag épület?
Lelőjük a poént, bár valószínűleg már jónéhányan kitalálták. Ha nem is magát a tárgyat, de a veszélyesség okát: a radioaktivitást. Innen pedig már az elhelyezkedés sem valószínű, hogy sok embert meg fog lepni.
A Csernobilban található „Elefántláb” minden bizonnyal a Föld legveszélyesebb tárgya.
5 perc mellette, és az illető két napon belül meghal
Igen, elég drámaian hangzik, igaz? Az „Elefántláb” biztosan nem olyan dolog, amivel vacakolnunk kellene.
A Nautilus tudományos magazin szerint mindössze 30 másodpercnyi kitettség elég, hogy a szerencsétlen látogató fáradtnak érezze magát és szédülni kezdjen. Két perc, és a sejtjeid hamarosan vérezni kezdenek. Négy perc után hányás, hasmenés és láz következik. Majd, ha 300 másodpercet ott tölt az illető, már csak két napja lesz az életéből.
A radioaktivitás „bölcsőjében”
Bár a legveszélyesebb tárgy nem feltétlenül mondható tárgynak, de a helyszín bizonyára senkit nem lep meg. Az ukrajnai Pripjaty pincéjében található – a 80-as években a csernobili atomkatasztrófa otthonában, írja a LADbible.
Az „Elefántláb” lényegében veszélyes hulladék nagy fekete tömege, amely potenciálisan a világ legveszélyesebb tárgya.
Az első megfigyelés
A katasztrófa ellen 1986-ban harcoló sürgősségi csapatok végül bejutottak egy gőzfolyosóba a meghibásodott 4-es számú reaktor alatt, és itt fekete lávát találtak, amely közvetlenül a magból szivárgott ki.
A sugárzás miatt tudták, hogy nem szabad megközelíteni, de kamerákkal felvették a sarkokból, rögzítve a veszélyes tömeget.
A legveszélyesebb tárgy – és helyiség
A katasztrófa óta a helyiséget „Csernobil Elefánttalpaként” emlegetik, mivel az itt összegyűlt radioaktív tömeg a hatalmas testű állatok ráncos lábának homlokzatát adta.
A hírek szerint körülbelül egy méter nagyságú, betonból, homokból és olvasztott nukleáris üzemanyagból áll, és körülbelül két tonnát nyom.
Azóta sem lett biztonságosabb
Az akkori mérések szerint az olvadt mag még forró része elegendő sugárzást bocsátott ki ahhoz, hogy az embernek mindössze 300 másodperc alatt halálos mennyiséget jelentsen.
És annak ellenére, hogy az 1980-as években történt, a jelentések szerint ez a veszélyes tárgy több tízezer évig veszélyesen radioaktív marad.
A sugárzás hatása az emberre
Sugárbetegség vagy sugárvészhelyzet nagy mennyiségű sugárzásnak való kitettség után következik be, írja a Mount Sinai. Az akut sugárbetegség a kitettséget követő 24 órán belül jelentkezik. A krónikus sugárszindróma ezzel szemben egy olyan tünetegyüttes, amely bizonyos időn keresztül jelentkezik.
A tünetek azonnal, hónapokkal vagy évekkel a sugárzásnak való kitettség után is megjelenhetnek, ide tartozik a hajhullás, gyomorpanaszok, bőrpír, száraz száj és alacsony fehérvérsejtszám – bár utóbbit mi nem látjuk.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oszama bin Laden fia mégsem halt meg, és véres visszatérésre készül?
A legismertebb összeesküvés-elméletek és kialakulásuk háttere
A kihalt dinoszauruszokat már nem tudjuk visszahozni, de a mamutokat lehet
Itt az újabb Elon Musk bejelentés: benépesítéshetjük a Mars bolygót 4 éven belül
Fordulat a gravitációs hullámok kutatásában: Az ősrobbanás utáni teóriát megkérdőjelező felfedezés
Történelmi pillanat: 2 holdja lesz a Földnek hamarosan!