A térhajtómű mégis lehetséges lehet egy új tanulmány szerint
Egy kutatócsoport azt állítja, hogy nem kell megszegnünk a fizika törvényeit ahhoz, hogy térugrást hajtsunk végre. Korábban az ilyen térhajtóművek minden modellje olyan energiaforrásokra támaszkodott, amelyek ellentmondanak az anyag tulajdonságainak.
Az új tanulmány szerint azonban lehetséges lehet olyan eszközt építeni, amely nem fiktív üzemanyaggal működik.

Kiemelt kép: depositphotos.com
Térhajtómű a való életben?
A sci-fi világában a térhajtóművek úgy teszik lehetővé az űrhajók fénysebességgel való haladását, hogy a téridőt a hajó előtt összenyomják, hátul pedig mindent kitágítanak, és ezzel egy buborékot hoznak létre, írja az IFLScience.
A technológia leginkább a Star Trekből ismert, ahol segítségükkel számos kalandot sikerült egy normál epizód játékidejébe passzírozni, továbbá számos fizikust inspirált arra, hogy megpróbáljon egy saját, működő modellel előállni.
A mexikói elméleti fizikus, Miguel Alcubierre 1994-ben kidolgozta az úgynevezett Alcubierre-meghajtást.
Ezzel a modellel azonban az a probléma, hogy csak az úgynevezett negatív energia felhasználásával működhet, amit a valós világegyetemben soha nem figyeltek meg.
Hogy ezt a kis kellemetlenséget megkerüljék, egy új tanulmány szerzői azt állítják, hogy matematikai bizonyítékuk van arra, hogy a térhajtóművek valójában egzotikus üzemanyagok nélkül is megépíthetők.
Számításaik szerint a bolygóközi szállítórendszer megvalósítható “hagyományos és újszerű gravitációs technikák alkalmazásával egy olyan görbületi buborék létrehozása, amely az ismert fizika keretein belül képes tárgyakat nagy sebességgel szállítani”.
“A megoldás egy stabil anyaghéj és egy olyan eltolódási vektoreloszlás kombinációját jelenti, amely szorosan megfelel a jól ismert térhajtómű-megoldásoknak, például az Alcubierre-metrikának” – számolnak be a kutatók közleményükben.
Dr. Jared Fuchs, a tanulmány szerzője laikus nyelven összefoglalva kifejtette, hogy “megmutattuk, hogy a térhajtóművek talán nem maradnak örökre a sci-fi világában”.
Sajnos a fizikusok szerint a térhajtóművük valószínűleg nem lenne képes elérni a fénysebességet, de elég közel kerülhetne hozzá.
A terv lényege, hogy a hajtóműveket úgy tervezik meg, hogy “a közönséges anyaghoz hasonlóan gravitáljanak”, így nincs szükség a fiktív sötét energiára.
“Bár egy ilyen konstrukcióhoz még mindig jelentős mennyiségű energiára lenne szükség, ez azt mutatja, hogy a térhajtómű egzotikus anyagformák nélkül is elérhetők” – tette hozzá a tanulmány szerzője, Dr. Christopher Helmerich.
“Eredményeink megnyitják az utat ezen hajtóművek energiaigényénekének jövőbeli csökkentése előtt.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szenzáció: 5500 éves piramisokat fedeztek fel itt, Közép-Európában!
Ennyi volt! A Wizz Air megszünteti abu-dzabi járatait
Citadella és a Szabadság-szobor megújulása: itt vannak a legfrissebb képek
Íme 2025 legrosszabb és legjobb balatoni strandjai: nézd meg a listán a kedvenceid minősítését
Egy kozmikus ürességben lebeghet a Föld – Ezért nem jönnek ki a csillagászok számításai?
Bevándorlók vagy kivándorlók vannak többen? Így változott Magyarország népmozgása 1995 óta