Az elmúlt 2000 év legmelegebb nyara volt a tavalyi
A tavalyi volt az északi félteke legmelegebb nyara az elmúlt 2000 évben, derül ki a Nature folyóirat új tanulmányából.
Korábbi kutatások szerint a 2023-as hőmérséklet minden más, a 19. század közepéig feljegyzett évet felülmúlt.
A Smithsonian Magazine szerint az új tanulmány a fák évgyűrűinek adatait elemezve megállapította, hogy a 2023-as északi félteke nyara melegebb volt, mint bármely más nyár Krisztus születése óta.
A legmelegebb nyár, eddig
A globális hőmérséklet folyamatosan emelkedik az emberi tevékenység miatt. A helyzetet tavaly ráadásul az El Niño, egy olyan éghajlati minta súlyosbította, amelynek során a Csendes-óceán melegebb vize Észak-Amerika északi részén melegebb hőmérsékletet eredményez.
A tanulmány szerzői szerint az eredmények megerősítik annak szükségességét, hogy a nettó kibocsátást nullára kell korlátozni.
“Lenyűgöző, hogy 2000 évre visszamenőleg tudjuk, hogy melegebb van, mint bármelyik évben”
– mondta Vikki Thompson, a Holland Királyi Meteorológiai Intézet klímakutatója, a Scientific Americannek.
“Nem meglepő ez a tényleg, tényleg kiemelkedő 2023, de ez is egy olyan jelenség folytatása volt, amely folytatódni fog” – magyarázta Jan Esper, a tanulmány vezető szerzője, a németországi Johannes Gutenberg Egyetem klimatológusa a Los Angeles Times-nak.
“Személy szerint nem vagyok meglepve, de nagyon aggódom.”
2023 nyarát az egész északi féltekén hőhullámok jellemezték. A spanyolországi Valenciában a hőmérséklet augusztusban elérte a 46,7 Celsius-fokot, míg az olaszországi Szicília szigete 48,8 Celsius-fokig melegedett.
Szeptemberben a NASA bejelentette, hogy 2023 volt a legmelegebb nyár a globális feljegyzések 1880-as kezdete óta. Az Európai Unió Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálata decemberben közölte, hogy 2023 lesz a legmelegebb év az általuk feljegyzett történelemben.
Januárban az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal megállapította, hogy a 174 éves éghajlati nyilvántartásukban 2023 a világ messze legmelegebb éve.
Az új elemzéshez a kutatók a júniustól augusztusig tartó hónapokra összpontosítottak a 30. és 90. szélességi fok között, vagyis az egyiptomi Kairótól az Északi-sarkig.
Több ezer meteorológiai állomás méréseit használva megállapították, hogy a hőmérséklet 2023-ban 2,07 Celsius-fokkal volt melegebb az 1850 és 1900 közötti átlaghoz képest.
Ebből kiderül, hogy az iparosodás előtti idők óta bekövetkezett hőmérséklet-emelkedés az északi félteke ezen részén már átlépte a 2015-ös párizsi egyezményben meghatározott 1,5 Celsius-fokos határértéket.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Hubble és a JWST megerősítette: fogalmunk sincs, hogyan tágul a világegyetem
Ilyen fát még nem láttál – káposztadíszek a Vecsési fenyőn
Mi történne egy közeli csillagrobbanáskor a Földdel?
Meglepő modellváltás: gazdasági társasághoz kerül a BME
6 európai karácsonyi vásár, ahová néhány óra alatt eljuthatsz Budapestről
Moszkvában bújtatja bukott szövetségesét Putyin