A Neuralinknél tudták, hogy az első, emberbe ültetett chip tönkre fog menni, mégis elvégezték a műtétet
Miután idén nyilvánosságra hozta első emberen végzett kísérletét, Elon Musk agyi chipekkel foglalkozó cége, a Neuralink kénytelen volt beismerni, hogy a páciens idegimplantátumában lévő drótok meglazultak.
Most pedig a Reuters a cég meg nem nevezett forrásaira hivatkozva arról számol be, hogy már évek óta tudtak arról, hogy az agyi chipjükben lévő drótok visszahúzódnak. Vagyis Muskék vállalkozása tudott a biztonsági problémáról, ennek ellenére folytatta a páciens agyműtétjét, írja a Futurism.
A Neuralink pontosan tudta, milyen következményei lesznek a műtétnek
Mindez riasztóan hangzik, főleg annak fényében, mi történt a majmokon végzett kísérletek után, amelyek a washingtoni politikai döntéshozók figyelmét is felkeltették.
De a Reuters szerint az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal nyilvánvalóan tudott a folyamatban lévő problémákról, mielőtt jóváhagyta volna az emberi kísérletet, és nem volt hajlandó kommentálni a hírt. Azt azonban elmondták a hírügynökségnek, hogy a Neuralink tesztalanyai megfigyelés alatt vannak.
Januárban a Neuralink nyilvánosságra hozta első emberen végzett kísérletét, és sikeresnek nevezte. Noland Arbaugh, egy 29 éves, lebénult férfi a koponyájába ültetett számítógép segítségével képes volt az elméjével videojátékokat is játszani.
Az implantátum egy akkumulátort, egy kommunikációs chipet, egy mikroprocesszort és egyéb technológiát tartalmaz, és nagyjából akkora, mint egy pénzérme.
Ebből az implantátumból 64, az emberi hajszálnál is finomabb drótszál ered, amelyeket az agy motoros kérgébe szőnek, hogy az “olvassa” a páciens gondolatait.
Miután beültették az implantátumot Arbaugh agyába, a Neuralink kutatói észrevették, hogy az eszközből származó adatok mennyisége idővel csökkent, ami azt jelzi, hogy néhány drót meglazult. A Neuralink munkatársai úgy vélik, hogy a műtét során Arbaugh koponyájába jutott levegő is szerepet játszhatott ebben.
A vállalat szerint a készülék algoritmusainak érzékenyebbé tételével kompenzálta a problémát. Névtelen források a Reutersnek elmondták, hogy a jövőben a betegeknél meglazuló vezetékek ronthatják az agyi chipek teljesítményét, és azok finomhangolása sem biztos, hogy elég lesz a veszteség kompenzálására.
Emellett a chip vezetékszálainak újratervezése, hogy azok az agyba rögzülhessenek, neurológiai károsodást eredményezhet, ha a vezetékek ismét meglazulnak, vagy a Neuralink úgy dönt, hogy eltávolítja az implantátumot.
Remélhetőleg ezeket a hibákat sikerül megoldani. Arbaugh esetében is látható volt, az agyi chipek hatalmas ígéretet jelentenek a fogyatékkal élők számára de ez nem jelenthet kibúvót a biztonságos alkalmazásuk alól.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?