Az összeesküvés-elmélet, ami szerint a középkorból 300 év kitaláció
Mi lenne, ha kiderülne, hogy valójában nem is a 21. században élünk, hanem 300 évvel korábban? A kitalált középkor vagy más néven “fantomidő-hipotézis” éppen erről szól. Az elmélet szerint ugyanis a 614 és 911 közti időszak valójában sosem történt meg.
Annak ellenére, hogy többszörösen is cáfolták, még mindig sokan vannak, akik hisznek a fantomidő-hipotézisben – derül ki a Discover Magazine írásából.
Az elmélet
A fantomidő-elmélet a német Heribert Illigtől származik, aki szerint III. Ottó német-római császár II. Szilveszter pápával konspirált, de valószínűleg VII. Konstantin bizánci császár is benne volt a képben. Az, hogy erre mi volt az okuk, meglepően prózai: azt akarták, hogy uralkodásukba beleessen az ezredforduló. Ahhoz pedig, hogy sikeresen elkezdjék az “új időszámításukat”, úgy döntöttek, hozzácsapnak a történelemhez 297 évnyi kitalációt.
Illig azt állítja, hogy a három uralkodó annak idején dokumentumokat hamisított, kitalált történelmi eseményeket és személyeket (például Nagy Károlyt) és hamis bizonyítékokat helyezett el, amelyeket évszázadokkal később a régészek mit sem sejtve feltártak. Az uralkodók természetesen nem tudták ezt mind egymaguk véghez vinni, így belekényszerítették alattvalóikat is a “játékba”. Az írnokokra hárult például az a feladat, hogy megkomponálják a képzelt középkor krónikáját.
Így született meg Alfréd, wessexi király, aki a korabeli Anglia legnagyobb uralkodója volt és szembe szállt a vikingekkel (az elmélet szerint a britanniai viking invázió is csupán fikció) és Nagy Károly személye, aki csupán korabeli propaganda volt egy óriási európai birodalom vezetőjeként.
A teóriát Illig azzal támasztja alá, hogy a “sötét középkorként” is emlegetett időszakból viszonylag kevés konkrét, régészeti vagy írásos bizonyíték maradt vissza és állítása szerint a Julián és a Gergely naptár közti eltérések is arra utalnak, hogy valamilyen csúsztatás van a történetben.
Ez mind rendkívül izgalmasan hangzik, de az elméletet értelemszerűen széles körben elutasítják, mivel számos történelmi, csillagászati és régészeti bizonyíték cáfolja.
Kitalált középkor az egész világon?
Illig az elméletével ugyanabba a hibába esik, amibe mi európaiak is igen gyakran. Figyelmen kívül hagyja ugyanis, hogy már a középkorban is létezett más a mi civilizációnkon kívül, legyen szó az arabokról vagy éppen a kínaiakról. Valószínűleg joggal élhetünk a feltételezéssel, hogy a szintén meglehetősen eurocentrikus világképpel rendelkező III. Ottó és II. Szilveszter nem egyeztetett a kínai császárral vagy az arabokkal az időszámításukat illetően. A keleti kultúra azonban, a “sötét” középkorral szemben ebben az időszakban csak úgy virágzott.
Ezt mondja a tudomány
Gyakorlatilag szinte az összes kutatási területről van olyan bizonyíték, ami cáfolja az elméletet. A napfogyatkozások és más csillagászati események időpontjai pontosan dokumentálva vannak és egybevágnak az elméleti modellekkel. Ezek az események nem illeszkednének a hamis időszakba, ha a fantomidő-hipotézis igaz lenne. Ahhoz, hogy ilyen dolgokba belenyúljon, talán még a pápa is kevés.
Emellett persze ott vannak még azok a csúsztatások, amik eleve szerepelnek Illig elméletében. Az, hogy kevés feljegyzés és régészeti lelet van a korszakból, az nem jelenti azt, hogy semmi nincsen. A régészek szerint pedig amit találtak, az elég meggyőzőnek tűnik. Az ilyen jellegű bizonyíték nemcsak az emberhez köthető tárgyakat, hanem a fák évgyűrűit és radiokarbonos módszerekkel felderített maradványokat is magában foglal.
Ezeket is érdemes elolvasni:
Laposföld: egy professzor végre végleg kivégezte az őrült elméletet
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A legnagyobb tollas ragadozó lehetett a 3 méteres gyilokmadár a pliocén korból
A legfalánkabb fekete lyuk megválaszolhatja a csillagászok egyik legégetőbb kérdését
Egymillió embert sújtott ez a titokzatos betegség, majd nyomtalanul eltűnt
Íme Egyiptom kevésbé ismert piramisai a Középbirodalom korából
Miért Csókolózunk? Az Evolúciós Gyökerek a „Gondozó Végső Csókja Hipotézisben” Rejlenek
Noé bárkájához vezethet el a lenyűgöző 3000 éves térkép