Rozsdaszínűvé váltak Alaszka folyói
Alaszka vadregényes tájain több tucat folyó és patak rozsdaszínűvé változott, némelyik pedig olyan, mint a narancslé. Egy új tanulmány szerint a bűnös valószínűleg a felmelegedő hőmérséklet, amely a permafroszt felolvadását okozza, és fémeket szivárogtat a vízfolyásokba.
Említeni sem kell, hogy a kutatók szerint a rozsdás vizeknek jelentős következményei lehetnek a helyi élővilágra, valamint az ivóvíz minőségére Alaszka vidéki területein.
Nem jókedvükből váltottak színt Alaszka folyói
Az amerikai Nemzeti Park Szolgálat, az amerikai földtani intézet és a Kaliforniai Davis Egyetem tudósai meglátogatták az Alaszka északi részén található a Brooks-hegységet, és legalább 75 olyan vízfolyást találtak, amelyek az elmúlt 10 évben narancssárgára színeződtek.
“Minél tovább mentünk, annál több narancssárga folyót és patakot vettünk észre. Vannak olyan helyek, amelyek szinte úgy néznek ki, mint egy tejes narancslé” – idézi Jon O’Donnellt az IFLScience, a tanulmány vezető szerzőjét. A furcsa színű folyókról készült képek a Nature folyóiratban jelent meg.
Megfejtették az okát
“Ezeket még az űrből is láthatjuk. Ez azt jelenti, hogy nagyon nagy bajnak kell lennie ahhoz, hogy még onnan is kiszűrjük őket” – folytatta Brett Poulin vezető kutató, a UC Davis adjunktusa. A szennyezett patakokból vett minták azt mutatták, hogy a víz kémiai összetétele az elmúlt évtizedben gyökeresen megváltozott. A szennyezett vizek magas vagy emelkedett vas-, cink-, nikkel-, réz- és kadmiumtartalmat tartalmaztak.
Az Agashashok folyó medencéjében található víz egy része hihetetlenül savas volt, pH-értéke mindössze 2,6 volt, ami nem áll messze a citromlé vagy a fehér ecet savasságától. A kutatók megjegyezték, hogy az erősen savas patak körül a növényzet “megfeketedett és elhalt”.
A vas az elsődleges oka annak, hogy ezek a folyók furcsa színűnek tűnnek. Míg maga a vas általában fémes szürke színű, a vasoxidok képződése miatt gyakran narancssárgának tűnik. Amikor a vas oxigénnek és nedvességnek van kitéve, kémiai reakcióba lép, amelynek során rozsda keletkezik, tudományos nevén vas-oxid, amely vöröses-narancsos színű.
A tanulmány előzetes adatai arra utalnak, hogy az alaszkai folyókban a fémek jelenléte fokozhatja a populációcsökkenést a legfontosabb halfajok esetében. A probléma tetten érhető Alaszka északi részén, de a kutatók arra figyelmeztetnek, hogy az éghajlatváltozás biztosítja, hogy ez a probléma a világ más részein is egyre gyakoribbá válik majd, ahol permafroszt van.
“Rengeteg következménye lesz. Ahogy az éghajlat tovább melegszik, arra számítunk, hogy a permafroszt tovább olvad, és így ahol ilyen típusú ásványok vannak, ott a patakok narancssárgára színeződhetnek és a vízminőség szempontjából romlani fognak.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?