Így hatott a felvilágosodás a modern történelemre
A reneszánsz az emberiség történelmének egy igen jelentős korszaka, amely nem csupán a művészetet reformálta meg, hanem egy filozófiai fordulópont is bekövetkezett.
Ez a humanizmus, azaz emberközpontúság által vezérelt változás az európai kultúrát a középkori művészet fantasztikus és isteni témáitól az értelem és az emberi szellem felé terelte.
Az Ancient Origins cikke szerint a mennyei világból a természetesbe való átmenet egy szélesebb körű társadalmi fejlődést tükrözött a gyakorlatiasság és a visszafogottság irányába.
A felvilágosodás kora ebből a filozófiai magból virágzott ki, és a 17. század végétől a 19. század elejéig tartott.
A reneszánsszal ellentétben, amely elit körökbe hatolt, a felvilágosodás alulról jövő mozgalom volt, amely társadalmi forradalmat indított el. A 16. századi tudományos forradalomból kiinduló mozgalom az empirikus, azaz a tapasztalaton alapuló meggyőződéseket és a tudományos módszert támogatta.
Az olyan filozófusok, mint Descartes, Locke és Hume átformálták az akkori gondolkodásmódot, és a korábbi, berögződött eszméket észérvekkel próbálták megdönteni.
A felvilágosodás elindította Európát a modernizáció útján
A nyomtatás megjelenése pedig mindenki számára elérhetővé a tudást, és elősegítette az értelmiségi közösség nemzetközi megszületését.
Ezzel együtt Európa felfedezés és kereskedelem révén a különböző kultúrákkal való kapcsolata a hagyományos értékek kritikus átgondolására késztette Európát.
Az olyan nagyhatású alakok, mint Montesquieu, Rousseau és Voltaire politikai és társadalmi reformokat szorgalmaztak, mivel nem értettek egyet az uralkodók és az egyház hatalmával.
A felvilágosodás a társadalmi igazságosságért indított mozgalmakat is katalizálta, beleértve a rabszolgaság eltörlését, miközben olyan gondolkodók, mint Adam Smith, megteremtették a modern közgazdaságtan, politika és kapitalizmus alapjait.
A felvilágosodás kora tehát a racionalitás, az innováció és a tudományos győzelmét jelentette a babonák és a hagyományok felett. Ez a mozgalom volt az első fáklya a modernitás felé vezető sötét úton.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra