Ebbe a 6 optikai illúzióba te is beleszédülsz
Vigyázat: ezek az optikai illúziók rosszullétet okozhatnak.
Gyerekként mindenkit elvarázsolnak az optikai illúziók: egy mozdulatlan kép, mégis olyan, mintha egy gifet vagy egy rövid videót néznénk.
Hogy működnek az optikai illúziók?
Az agyunk olyan, mint egy vak szuperszámítógép; nagyon okos, de nem lát, magyarázza a Queensland Brain Institute. Ahhoz, hogy kitalálja, mire van szüksége, a szemünk megmondja az agyunknak, hogyan néznek ki a körülöttünk lévő dolgok. A probléma az, hogy a szemünk csak néhány szóval tudja leírni, amit lát. Nem mindig tudja pontosan, milyen szögből és távolságból érkezik a fény, csak megtippeli.
Néha az agyunkat összezavarja, amit a szemünk próbál elmondani neki. Ez azt jelentheti, hogy az agy azt hiszi, hogy a dolgok mozognak, miközben valójában mozdulatlanok. Vagy olyan formákat, árnyalatokat vagy színeket „lát”, amelyek valójában nincsenek is ott.
Forgó kígyók
A fenti képen minden statikus, mégis úgy tűnik, hogy az egymás fölött elhelyezkedő kerek tárgyak örvénylenek. Ha viszont a kép bármelyik konkrét pontjára bámulunk, a hatás megszűnik. A Journal of Vision című folyóiratban 2005-ben megjelent tanulmány szerint a legtöbb ember vizuális rendszere mozgás jelenlétére következtet az ehhez hasonló statikus, ismétlődő aszimmetrikus mintákban. A minta ugyanis olyan idegi aktivitási mintázatot idéz elő, amely általában akkor jelentkezik, ha egy tárgy mozog.
Árnyékos sakktábla
Ez a kép ugyan nem mozog, de jól illusztrálja a színelmélet szerepét a művészetben. A kockás árnyék illúzióban mindkét felcímkézett négyzet ugyanolyan árnyalatú, de az optikai illúzió becsapja az agyunkat, és különbözőnek látjuk őket. Edward Adelson, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) látástudományi professzora alkotta meg ezt az illúziót. Az „A” feliratú négyzet sokkal sötétebbnek tűnik, mert világosabb négyzetek veszik körül, míg a „B” feliratú négyzet világosabbnak tűnik, mert sötétebb négyzetek veszik körül. Az árnyék illúziója szintén hozzájárul ehhez a hatáshoz, írja a Live Science.
The Remarkable 'Curvature Blindness' Illusion – Neuroskeptic https://t.co/KDPouUSuOW pic.twitter.com/AEHIdW9j3P
— Sabine Hossenfelder (@skdh) December 8, 2017
Görbületi vakság
A görbületi vakság illúziója azt mutatja be, hogy az emberek egy hullámos vonalat szögletes cikk-cakknak érzékelhetnek. A fenti képen az összes vonal ugyanolyan hullámos alakú, de a szürke részen a vonalak fele cikcakkosnak tűnik. Kohske Takahashi, a japán Chukyo Egyetem pszichológiaprofesszora az i-Perception című folyóiratban közzétett 2017-es tanulmányában dokumentálta ezt az illúziót. Felvetette, hogy az agynak külön mechanizmusa van az ívelt és a szögletes alakzatok azonosítására, és hogy a szögek érzékelése elsőbbséget élvezhet, amikor azok versenyeznek a görbületi vakság illúziójában.
Szikrázó rács
A szikrázó rács optikai illúziója azt okozza, hogy az agy sötét foltokat érzékel a rácsvonalak metszéspontjában lévő fehér körökben. Ezek a foltok olyan gyorsan villanhatnak fel a perifériás látásunkból – különösen szemmozgáskor -, hogy egyeseknek nehézséget okozhat, ha túl sokáig nézik az illúziót. Az illúzió a Hermann-rács illúziójának módosítása, amely szintén sötét pontokat jelenít meg világosabb vonalak metszéspontjában, bár a szikrázó rács illúziója még figyelemfelkeltőbb. Ha megpróbálsz közvetlenül az egyik érzékelt sötét pontra nézni, akkor az eltűnik.
Troxler-hatás
A Troxler-hatás vagy a Troxler-fakulás egy olyan optikai illuzió, amelyben a képek eltűnnek, ha rájuk nézünk. Próbáld 20 másodpercig a fenti kép közepét bámulni. Ha a hatás működik, látnod kell, hogy a környező színek a periférián kezdenek fehérre fakulni.
Ignaz Paul Vital Troxler svájci orvos és polihisztor a 19. század elején fedezte fel a Troxler-effektust. Azt feltételezte, hogy a perifériás látás részletei akkor kezdenek elhalványulni, ha huzamosabb ideig egy változatlan ingerre összpontosítanak. Ennek az lehet az oka, hogy agyunk olyan jól alkalmazkodik az új ingerekhez, hogy figyelmen kívül hagyja a nem lényeges információkat.
Utókép
Az utóképek a látásodban maradnak, miután abbahagyod a nézésüket. Nézd a fenti példát 30 másodpercig, majd nézz egy fehér hátteret. Ha az optikai illúziók működnek, akkor rövid ideig látni fogod az Egyesült Államok zászlóját normál színeiben. Ez egy példa a negatív utóképre, amely megfordítja a színeket.
Az utókép-illúzió azért működik, mert szemünk retinájában a színreceptorok elfáradnak, ha túl sokáig bámulunk egy színt. Amikor ez megtörténik, a színreceptoroktól kapott információ nem kiegyensúlyozott, és különböző színeket látunk. Szemünk azonban gyorsan helyreáll, így a látása néhány másodperc múlva visszaáll a normális kerékvágásba.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Vörös óriáscsillagról készített látványos videót egy magyar kutatócsapat
A Savoyai Teraszon nyílik jégpálya december 6-án
A hidegháborúból egyetlen egy ‘nem’ miatt nem lett nukleáris világégés
A sötét anyag lehet, hogy már az ősrobbanás előtt is létezett?
Az első, szervezett társadalom nyomaira bukkanhattak 5 ezer éves leletek alapján
Az ókorban a legtöbb kábítószert a háborúban álló hadseregek fogyasztották