Újra lemerészkednének a Titanic roncsához egy évvel a Titan tengerelattjáró tragédiája után
Egy milliárdos és egy mélytengeri kutató bejelentették, hogy egy tengeralattjáróval szeretnék felkutatni az elsüllyedt Titanic roncsait, kevesebb mint egy évvel a szerencsétlenül járt Oceangate tengeralattjáró tragédiája után.
Az utazás terve Larry Connor, egy 74 éves ohiói ingatlanbefektető fejében fogant meg.
Felhívta Patrick Lahey-t, a Triton Submarines társalapítóját és vezérigazgatóját, és sürgette, hogy építsen egy olyan tengeralattjárót, amely megbízhatóan lejut a Titanic roncsaihoz, számolt be a Wall Street Journal.
Remélik, hogy eljuthatnak a Titanic roncsához, amely Új-Fundland partjainál 3810 méter mélyen található, és tudományos vizsgálatot végezhetnek a helyszínen.
Újabb milliárdos menne a Titanichoz
A roncs felmérése mellett a misszió a mélytengeri magántengeralattjárók körüli rossz hírnevet is szeretné megváltoztatni, amit főként az Oceangate Titan tengeralattjárójának katasztrófája okozott, írja az IFLScience.
Érdekes adalék, hogy egy rivális cégről van szó, amely évek óta ellentmondásos az iparágban.
„Felhívott Connor, és azt mondta: Tudod, nekünk egy olyan tengeralattjárót kell építenünk, amely képes ismételten és biztonságosan merülni Titanic-szintű mélységbe, és bebizonyítani a világnak, hogy Ti képesek vagytok erre, és hogy a Titan egy silány tákolmány volt.”
„Meg akarom mutatni az embereknek, hogy bár az óceán rendkívül félelmetes, csodálatos és élvezetes is lehet, és tényleg megváltoztathatja a kialakult képet, ha az ember a megfelelő módon jár el” – tette hozzá Connor.
2023. június 18-án az Oceangate Titan tengeralattjárója a Titanic roncsaihoz való leereszkedés közben összeroppant, és a fedélzeten tartózkodó öt ember meghalt.
Köztük volt Stockton Rush, az OceanGate Expeditions alapítója és vezérigazgatója is.
A tragikus eset a közösségi médiában nagy feltűnést keltett, és az OceanGate gyorsan reflektorfénybe került, mivel számos iparági szakértő kritizálta a búvárhajó tervezését és biztonsági gyakorlatát.
Az egyik leghangosabb kritikus James Cameron, az 1997-es Titanic című film mögött álló hollywoodi rendező volt, aki több mint 30 merülést hajtott végre a hajó roncsaihoz.
Cameron tavaly elmondta a BBC-nek, hogy „az Oceangate azért nem kapott tanúsítványt, mert tudták, hogy nem fognak megfelelni”.
„Nagyon gyanús volt a technológia, amit használtak. Én soha nem szálltam volna be abba a tengeralattjáróba.”
A Triton Submarines közelgő küldetése teljesen más technológiát és szervezetet kíván használni, mint a balszerencsésen végződött Oceangate vállalkozás.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A brit uralkodók szenvedélyes titkai: Utazás a királyi hálószobákban
A heroin eredetileg köhögéscsillapító gyógyszernek készült
1962-ben kitört a nevetés járvány Tanganyikában
Hogyan maradhatott ez a 2600 éves emberi agy szinte hibátlan állapotban?
Az óceánoknak is van saját időjárásuk, de nemcsak a hullámok habjai felett
Az Antarktisz elveszett emberei: Egy lezuhant amerikai repülő története