Az 1368-ban született VI. Károly francia király a remény és a rajongás jegyében kezdte uralkodását. Tizenegy éves korában lépett trónra, királyságát kezdetben egy hozzáértő régensekből álló tanács irányította, amiért a “Károly, a szeretett” becenevet kapta. Ahogy azonban Károly felnőtt, és huszonegy évesen átvette a birodalom személyes irányítását, uralkodása a mentális betegségek tragikus történetébe torkollott, ami még hírhedtebb becenevet szerzett neki: “Károly, az őrült”.
Károly korai uralkodását a stabilitás és a jólét jellemezte, nagyrészt nagybátyjai és régensei irányításának köszönhetően, akik éles eszűen kezelték a királyság ügyeit. Ez a régensi időszak biztosította a hatalom zökkenőmentes átmenetét, és fenntartotta a királyság békéjét és rendjét. Károly ez idő alatt élvezte alattvalói és a nemesség jóindulatát, és élvezte a “a szeretett” címével járó szeretetet — írja a History Collection.
A király őrületének első jelei
Károly romló mentális egészségének első jelentős jelei 1392-ben jelentkeztek. Huszonnégy évesen Károly katonai hadjáratba kezdett, hogy megbüntesse Pierre de Craont, egy vazallust, aki megpróbálta meggyilkolni a király közeli barátját és tanácsadóját, Olivier de Clissont. Károly kezdettől fogva kiszámíthatatlan viselkedést tanúsított, amelyet összefüggéstelen beszéd és a sürgető sürgősség érzése jellemzett.
A menetelés során egy furcsa és baljóslatú találkozás egy zavart leprással előrevetítette az elkövetkező káoszt. A leprás kitartóan kiabált Charlesra, hogy forduljon vissza, azt állítva, hogy árulás vár rá. A leprást figyelmen kívül hagyták és elzavarták, de úgy tűnt, hogy a leprás figyelmeztetései mégis elbizonytalanították a királyt. A töréspont akkor következett be, amikor egy fiatal inas véletlenül elejtett egy lándzsát, amelynek csattogó hangja heves kirohanást váltott ki Károlyból. A király dührohamában kardot rántott, és saját embereire támadt, több lovagot és fegyverest megölt, mielőtt megfékezték.
Az őrületbe való süllyedés
Károly mentális egészsége a kezdeti incidenst követően tovább romlott. 1393-ra a király amnéziás epizódot szenvedett, amelyben nem ismerte fel a saját nevét, a királyi rangját, sőt még a feleségét sem. Ez csupán a kezdete volt bizarr és kiszámíthatatlan viselkedésének. 1395 és 1396 között Károly téveszméket élt át, nevezetesen azt hitte magáról, hogy ő Szent György. Felismerte udvaroncait és tisztviselőit, de furcsa módon nem ismerte fel feleségét és gyermekeit – bár egyesek szerint ezt a téveszmét talán azért színlelte, hogy megmeneküljön házastársi kötelezettségei elől.
Károly őrületének egyik legkülönösebb és legzavaróbb megnyilvánulása az a meggyőződése volt, hogy üvegből van. Mivel rettegett attól, hogy az ütközéskor összetörik, rendkívüli óvintézkedéseket tett, például vasrudakat dugott a ruhájába, hogy megakadályozza, hogy összetörjön. Ez a téveszme tükrözi elméjének törékeny állapotát és azt a mélyreható hatást, amelyet betegsége gyakorolt a valóságérzékelésére.
A tragikus hanyatlás
Charles állapota az évek során egyre rosszabbodott, ami egyre kiszámíthatatlanabb és veszélyesebb viselkedéshez vezetett. Időnként eszeveszetten rohangált az utcákon vagy a palotájában, ami szélsőséges intézkedéseket tett szükségessé, hogy megfékezzék. Párizsi rezidenciájának bejáratait végül befalazták, hogy megakadályozzák ezeket az epizódokat, ami rávilágított állapotának súlyosságára.
A király őrülete mélyreható hatással volt a királyságra. Szeszélyes uralkodása súlyosbította a politikai feszültségeket és az instabilitást, gyengítette a monarchia tekintélyét, és hozzájárult a később Franciaországot elborító zűrzavarhoz, beleértve a százéves háború katasztrofális veszteségeit és az olyan belső konfliktusokat, mint az Armagnac-Burgund polgárháború.
Az őrület öröksége
Károly uralkodása 1422-ben bekövetkezett halálával ért véget, ami több mint négy évtizednyi ingadozó józanságot és káoszt jelentett. Hagyatéka megrendítően emlékeztet az elmebetegségnek a vezetésre és a történelem menetére gyakorolt hatására. Az őrült Károly története a francia történelem tragikus fejezete, amely bemutatja, hogy a sors kegyetlen fordulatai és az emberi elme törékenysége hogyan törheti össze egy közkedvelt király ígéretét.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban