Már az űrből is látható a klímaváltozás legnagyobb sebhelye
A bolygó egyik leglátványosabb természeti képződménye a Batagajka-kráter, amit nem véletlenül neveznek „a pokol kapujának”, ugyanis a klímaváltozás miatt olyan nagyra nőtt, hogy már az űrből is láthatóvá válik.
Az Indy100 szerint a hatalmas földrajzi képződmény 81 hektár széles és 300 méter mély a szibériai Jana-fennsíkon.
A jelenség az olvadó permafroszt alól felszabaduló, korábban fagyott metángáz következtében alakult ki, az éghajlatváltozás hatására azonban a jóval gyorsabban történik a folyamat.
A klímaváltozás bizonyítéka egyre csak növekszik
Valójában az üvegházhatású gáz, a metán levegőbe jutásáról és annak üteméről szól egy új tanulmány, amely a riasztó eredményeket közölt folyamat felgyorsulásáról, és a klímaváltozásra gyakorolt hatásáról.
A Geomorphology című folyóiratban megjelent tanulmány szerzői szerint a kráterből az összes megmaradt metán a légkörbe szivárog.
Az érintett szakértők kidolgozták a kráter 3D-s modelljét, és alaposan megvizsgálták, hogyan olvadt a permafroszt az évek során.
A tanulmány vezető szerzője, Alekszander Kizjakov gleccserkutató elmondta, hogy annak ellenére, hogy a permafroszt már majdnem teljesen elolvadt – feltárva az alatta lévő kőzetréteget – még mindig folytatódhat az olvadás és a káros gázok kibocsátása.
A drámai folyamat pedig nagy hatással van a helyi ökoszisztémákra
Nyikita Tananajev, a jakutszki Melnikov Permafrost Intézet munkatársa az Atlas Obscurának elmondta, hogy „ez jelentős változásokat eredményez a folyók élőhelyében, és a Batagajka-kráter lejtőjéből kiszabaduló üledék hatása még a Yana folyóban, a környék fő folyójában is megfigyelhető.” Az új kutatásban nem vett részt.
„Ezt az oldalirányú terjeszkedést az alapkőzet közelsége is korlátozza, amelynek teteje nyilvánvalóan a legközelebbi hegyek közötti nyeregig emelkedik, mintegy 550 méter magasan a hegyoldalban.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?