Elmondások alapján I. Hailé Szelasszié visszautasította a róla alkotott isteni képet. A rasztafarianizmus, egy spirituális és kulturális mozgalom, amely Jamaikában alakult ki a 20. század elején, mélyen gyökerezik az etiópizmus és a pánafrikanizmus összefonódó történelmében. Jelentős lendületet kapott I. Hailé Szelasszié etióp császár 1930-as megkoronázása után. A rasztafarianizmus mint a Szelasszié istenségébe vetett hiten alapuló mozgalom túllépett a földrajzi és kulturális határokon, és kitörölhetetlen nyomot hagyott a globális társadalomban.
A rasztafarianizmus eredete a 18. századra vezethető vissza, amikor az etiópizmus és a hasonló mozgalmak az amerikai kontinensen rabszolgasorban élő afrikaiak körében kezdtek teret nyerni. Ezek a mozgalmak, amelyeket Afrika idealizált víziója inspirált, reménysugarat nyújtottak a kereszténységre áttérteknek, és olyan bibliai szakaszok, mint a 68:31. zsoltár, lelki vigaszt nyújtottak: „Hercegek jönnek ki Egyiptomból, és Etiópia hamarosan kinyújtja kezét Isten felé”.
A rasztafarianizmus ethoszát a 19. század végén a modern pánafrikai mozgalom és Marcus Garvey tanításai tovább erősítették. Garvey, a jamaicai születésű aktivista híres hirdette: „Nézz Afrikába, ahol egy fekete királyt fognak megkoronázni, ő lesz a Megváltó”. Ez a prófécia mélyen rezonált azoknál, akik később megalakították a rasztafári mozgalmat.
Hailé Szelasszié és a rasztafarianizmus felemelkedése
A rasztafarianizmus sorsfordító pillanata 1930. november 2-án következett be, amikor Ras Tafari Makonnen-t I. Hailé Szelassziét Etiópia császárává koronázták. A Salamon király és Sába királynőjének leszármazottjának hitt Szelasszié olyan nagyszerű címeket viselt, mint a királyok királya, az urak ura és Júda törzsének hódító oroszlánja. Sokak számára ez beteljesítette Garvey próféciáját, megszilárdítva Selassie isteni státuszát hívei körében.
Jamaikában a prédikátorok elkezdték hirdetni Selassie tekintélyét V. György király, az akkori gyarmati uralkodó, Anglia uralkodójának tekintélyével szemben. Az 1930-as évek közepére Szelassziét a rasztafáriak Isten élő megtestesítőjének tekintették. Annak ellenére, hogy nem volt hivatalos központi egyházuk, a korai rasztafariánus frakciókat az ősi izraelitákig visszavezethető származás, a fekete felsőbbrendűség és az afrikai diaszpóra „Babilon” elnyomó földjéről Afrikába való hazatérésének közös hite egyesítette. Gyakorlataik számos hatást tükröztek, többek között az ószövetségi étkezési törvényeket és a marihuána spirituális erejébe vetett helyi hitet.
Kulcsfigurák és korai közösségek
Számos prédikátor, például Robert Hinds, Joseph Hibbert és Archibald Dunkley, ebben a korai időszakban emelkedett kiemelkedővé. Leonard Howellt azonban gyakran tartják a legjelentősebb korai rasztafári alaknak. Howell, aki korábban tagja volt Garvey Universal Negro Improvement Association-jének, 1932-ben visszatért Jamaikába, és hamarosan nagy számú követőre tett szert. A mozgalom alapelveit 1935 körül vázolta fel „Az ígéret kulcsa” című kiadványában.
Annak ellenére, hogy a jamaicai kormány felforgató fenyegetésnek tekintette, ami letartóztatásához és üldöztetéséhez vezetett, Howell 1939-ben megalapította az Etiópiai Üdvözítő Társaságot (ESS). Egy évvel később megalapította a Pinnacle-t, egy raszta kommunát Saint Catherine hegyeiben. Pinnacle több ezer ember autonóm közösségévé vált, akik spirituális és gazdasági célokra marihuánát termesztettek. Az illegális terménytől való függés azonban számos rendőrségi razziához vezetett, és 1954-ben a hatóságok több mint 100 lakost tartóztattak le, és jelentős mennyiségű marihuánát semmisítettek meg, gyakorlatilag felszámolva a közösséget.
Fejlődés és globális elterjedés
Az 1940-es évek végén Kingston nyomornegyedeiben megjelent a rasztafarianizmus egy radikálisabb formája, az Ifjúsági Fekete Hit. A Nyahbinghi Mansion elődje a hatóságokkal szembeni agresszív hozzáállásáról vált ismertté, és olyan ikonikus jegyeket vezetett be, mint a rasztafrizura és az egyedi dialektus.
Annak ellenére, hogy állítólag elutasították a rasztafáriak istenségként való ábrázolását, Szelasszié császár 1948-ban támogatásáról biztosította ügyüket azzal, hogy 500 hektárt adományozott az etiópiai Shashamane közösség fejlesztésére. Ez az 1955-ben megerősített földadomány kézzelfogható lehetőséget biztosított a rasztafáriak számára, hogy megvalósítsák régóta vágyott hazatérésüket Afrikába.
A következő két évtizedben további rastafari ágak szereztek követőket. 1958-ban Emanuel Charles Edwards herceg megalapította az Etiópiai Nemzetközi Kongresszust, vagy Bobo Ashanti-t, amely a társadalomtól való elkülönülést és a nemi és étrendi törvények szigorú betartását hangsúlyozta. 1968-ban Vernon Carrington, más néven Gad próféta megalapította az Izrael Tizenkét Törzsét, amely a napi bibliaolvasást szorgalmazta, és hangsúlyozta a csoport ősi származását.
Elfogadás és kihívások
Annak ellenére, hogy Jamaika 1962-ben függetlenedett Angliától, a rasztafáriakkal szembeni negatív hozzáállás és kormányzati elnyomás továbbra is fennmaradt. Az 1963 áprilisában „Bad Friday” néven elhíresült incidens során a rendőrség mintegy 150 ártatlan rasztafáriát tartóztatott le és vert meg egy militáns lázadásra válaszul.
Szelasszié császár 1966. áprilisi látogatása segített javítani a nem hívők megítélésén, bár a feszültségek továbbra is fennálltak, amit a rasztafáriak részvétele az 1968-as zavargásokban, amelyek Walter Rodney aktivista kitiltása miatt törtek ki. Az 1970-es évek elejére a mozgalom meghonosodott a jamaicai fiatalok körében, amit a Népi Nemzeti Párt vezetőjének, Michael Manley-nak 1972-es sikeres elnökválasztási kampánya is alátámasztott, aki kampánya során a raszta szimbolikát és nyelvezetet használta.
Globális befolyás a zenén keresztül
A rasztafarianizmus világméretű elterjedését jelentősen elősegítette a populáris zenére gyakorolt hatása. Az olyan korai közreműködők, mint Count Ossie segítettek a ska kialakításában, míg Bob Marley a mozgalom legfontosabb nagykövetévé vált. A rasztafari hitre áttért és a reggae zene megalapítójaként Marley dalai tükrözték a hitét, és az 1970-es években a testvériség, az elnyomás és a megváltás témáival világhírnévre tett szert. Turnéi Európába, Afrikába és az Egyesült Államokba is elhozták a rasztafarianizmus hangzását és üzenetét, és Marley-t a mozgalom reklámarcává tették.
Modern rasztafarianizmus
Szelasszié császár 1975-ös és Bob Marley 1981-es halála jelentős fordulópontokat jelentett a rasztafarianizmus számára. A mindig is decentralizált mozgalom az 1980-as és ’90-es években nemzetközi konferenciákon próbált egységesítő elemeket bevezetni. Olyan új részlegek jöttek létre, mint az African Unity, a Covenant Rastafari és a Selassian Church, miközben olyan régi vezetők, mint Emanuel Charles Edwards herceg és Gad próféta elhunytak.
2012-ben a becslések szerint világszerte körülbelül 1 millió rasztafariánus élt. Hagyományai az Egyesült Államokban, Angliában, Afrikában, Ázsiában és Jamaikában élő közösségekben folytatódnak, ahol a kormány a turizmus népszerűsítése érdekében átvette a szimbolizmus nagy részét. A múltbeli igazságtalanságok orvoslása érdekében a jamaikai kormány 2015-ben dekriminalizálta a marihuánát, és 2017-ben hivatalosan is bocsánatot kért a rasztafariánusoktól a Coral Gardens-botrány miatt.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A titokzatos H1N1 vírus feltámadása: Egy elfeledett influenza története
Medvegyev szerint ‘csak ideig-óráig lehet Oroszország türelmét próbára tenni’
Lehetséges, hogy az univerzum egy fekete lyuk belsejében van?
Ukrajna behatolása megtorpedózta Moszkva tervezett offenzíváját
A centuriók nemcsak a római hadsereg, de a társadalom alappillérei is voltak
Léggömbszerűen fújódik a legkülönlegesebb vulkán körül a talaj, a kutatók sem tudják, mikor törhet ki